smichov jih image 01 biggerpng

Parky, hotel i nové ústředí České spořitelny. To vše nabídne jižní část čtvrti Smíchov City

Developerská společnost Sekyra Group zažádala stavební úřad o územní rozhodnutí pro stavbu jižní části nové čtvrti Smíchov City v Praze 5. Společnost začala loni stavět severní část rozsáhlého projektu, ta jižní má zahrnovat ústředí České spořitelny, kancelářské budovy a hotel s obchody.

Zatímco severní část, kterou firma začala stavět loni v září, bude tvořena z větší části bytovými domy, ta jižní má být komerční. Tvořit ji budou podle zveřejněného dokumentu čtyři budovy nového ústředí České spořitelny, tři další kancelářské stavby a hotel. Součástí stavby jsou dva nové parky.

Celkem má mezi Smíchovským nádražím a Na Knížecí vzniknout téměř 400.000 metrů čtverečních bytových, administrativních, obchodních a veřejných ploch včetně kilometrového pěšího bulváru. Kampus pro Českou spořitelnu má mít celkovou plochu 130.000 metrů čtverečních. Praha 5 plánuje v nové čtvrti postavit školu, na kterou by měla podle předjednané dohody od developera získat pozemky.

Na výstavbu čtvrti jsou navázány také dopravní stavby, z nichž největší je dopravní terminál u smíchovského nádraží. Na střeše současného vlakového nádraží vznikne autobusový terminál, který se tam přesune z Knížecí.

V plánu je také stavba záchytného parkoviště P+R a nové lávky pro pěší na jiném místě, než je stávající. Projekt bude financovat hlavní město a má vyjít na asi dvě miliardy korun, magistrát nyní připravuje dokumentaci. Samotné nádraží plánuje rekonstruovat Správa železnic, která v jižním křídle plánuje svoje nové sídlo.

smichov jih image 03 biggerpng
Smíchov City | Zdroj: Sekyra Group

Sekyra Group staví v Praze kromě Smíchov City také novou čtvrť Rohan City na rozhraní Karlína, Invalidovny a Libně. Další investicí je projekt Žižkov City, kde firma plánuje stavět na pozemcích bývalého nákladového nádraží. V areálu Nákladového nádraží Žižkov připravují projekty také firmy Penta a Centra Group.

Právě rozvoj na tzv. brownfieldech, tedy velkých nezastavěných plochách v širším centru Prahy, je podle vedení města zásadní pro rozvoj metropole. Další významné brownfieldy se nacházejí například mezi stanicemi metra Vltavská a Nádraží Holešovice a u Masarykova nádraží, kde začátkem letošního roku začala stavět Penta.

red