V zemi cyklonů
Galerie(10)

V zemi cyklonů

To se jim to staví! Povzdechneme si při pohledu na mapu nejmenšího z kontinentů. Průměrná roční teplota v lokalitě Noosa ve státu Queensland dosahuje 23 °C, což vypadá doslova jako výsměch všem domácím stavebníkům, kteří plánují zateplit fasádu domečku kvůli unikům tepla. Je jasné, že podobný dům si asi v našich končinách nepostavíte, jako víkendová inspirace však díky své jednoduché eleganci rozhodně stojí za pozornost.

Australská architektonická tradice je bohatší, než by se na první pohled mohlo zdát. I když je pravda, že nejznámější stavbu u protinožců – Sydneyskou operu – navrhl Dán Jφrn Utzon, australští architekti si stihli vydobýt mezinárodní uznání.

Odborná veřejnost oceňuje jejich stavby plně využívající specifika místního prostředí, laici zase jakousi přátelskost a přívětivost staveb. Mezi největší jména australské architektonické historie bezpochyby patří Robin Boyd, Roy Grounds, Alec Tzannes, Harry Seidler či Glenn Murcutt, držitel světové architektonické „nobelovky“ Pritzker Prize. 

U nás méně známý, ale velmi úspěšný ateliér manželské dvojice Lindsaye a Kerry Clareových patří mezi nejoceňovanější australská architektonická studia. Na svém kontě mají více než stovku projektů, třiadvacet prestižních ocenění, mezi nimiž najdeme i dvě ceny Robina Boyda za nejlepší objekt určený k bydlení. A jedním z projektů, které se mohou pyšnit nálepkou „nejlepší australský rodinný dům roku“, je i Hammond Residence.

Najdeme ji severně od Brisbane v osadě Cooran nedaleko Národního parku Noosa v Queenslandu na východním pobřeží Austrálie.

V souladu s přírodou
Už samotná lokalita předurčila architekturu víkendového domu lehké konstrukce. Bylo jasné, že architekti musejí pracovat s místem jako základním určujícím prvkem budoucího návrhu. Zmiňované místní klimatické podmínky jsou sice neobyčejně příjemné, výhodu ideálních teplot však „vyvažují“ časté cyklony a větrné smršti, které se nad planinou prohánějí. Stavba tedy musela být lehká, ale zároveň stabilní a pevná.

Architektka Kerry Clareová dodává: „Po mnoha letech projektování na území Queenslandu jsme si vyvinuli zvláštní přístup k navrhování domů ve specifických podmínkách. Snažíme se v návrzích zúročit především genius loci, podchytit identitu regionu a nezapomínáme ani na sociální roli architektury. Tyto faktory nám umožní posílit charakter místa – místo toho, abychom se mu snažili našimi stavbami nějak konkurovat.“

Hammond Residence nese všechny znaky tohoto přístupu. Clareovi navrhli stavbu jednoduchých, přímo archetypálních tvarů, založenou na pylonech. Vyvýšení nad terén je odpovědí na požadavky investora vybudovat ekonomicky nenáročnou stavbu – odpadly tak nákladné zemní práce, na svažitém pozemku jinak nezbytné. Navíc vyzvednutí nad terén má i další praktický dopad – do domu se méně práší. Dřevěná žebrová konstrukce stavby je jakýmsi dlouholetým know-how architektů, kterou postupně vylepšují a zjednodušují.

 
Průhled z odpočinkové části domu směrem do kuchyně a k hlavnímu vchodu. Pohled z ložnice na pracovní kout a oddechový kout domu

S tváří nastavenou vichrům
Samotná výstavba byla rychlá a jednoduchá. Stavba je téměř celá pospojovaná z prefabrikovaných dřevěných dílců, které byly na místo přivezeny hotové, stačilo je jen dokončit. Přitom nejde o lehkou stavebnici, kterou první silnější vítr odfoukne jako domek z karet, na pohled subtilní stavba je dimenzována tak, aby odolala vichrům s rychlostí 60 m/s! Pro našince možná na pohled rušivá plechová střecha, která se na první pohled neslučuje s našimi představami environmentální architektury, je pokračováním místní stavební tradice, navazující na typické venkovské stavby regionu. I když v případě Clareových nejde o jakýsi architektonický manifest, nýbrž o přirozené vyústění dlouholetých zkušeností s prací v podobných náročných podmínkách.

Kerry Clareová dodává: „Nesnažíme se za každou cenu o nějaký moderní či naopak rustikální design. Naším primárním cílem je jednoduchost, která mnohem lépe vyjadřuje přirozené vlastnosti použitých materiálů a typu konstrukce.“

Dispozice je přehledná a samozřejmá, nevelká obytná plocha plně postačuje dvoučlenné rodině. Základním aspektem jejího návrhu byla orientace stavby na pozemku, snaha poskytnout co nejlepší výhled do údolí, svažujícímu se až k mořskému pobřeží. Dům je navíc – alespoň na australské poměry – energeticky úsporný, což byla i další podmínka investora. Jediným tepelným zdrojem je krb, který však funguje spíše jako dekorativní doplněk či symbol spokojené domácnosti než jako skutečný zdroj tepelné pohody australské domácnosti.

Navzdory všem popsaným výhodám až elementárně jednoduchého řešení Hammond Residence je jasné, že v našich podmínkách by se museli stavitelé vyrovnat s úplně jinými klimatickými nároky. Ovšem ve všech aspektech (ve tvaru, v míře i nákladech) velmi skromná stavba by mohla být příkladem víkendového bydlení téměř kdekoliv i v našich zeměpisných šířkách. A pokud mají pravdu zastánci teorie globálního oteplování, kdo ví, zda nás podobné stavby v blízké budoucnosti nebudou zajímat mnohem víc…

 
Manželskému páru bohatě stačí nevelký kuchyňský kout s jídelním stolem. Ložnice je ukryta za posuvnými dveřmi.

Hammond Residence
Rok dokončení: 1995
Architekti: Lindsay a Kerry Clare
Místo: Cooran, Queensland, Austrálie
Popis: Úsporný víkendový dům s originální dřevěnou žebrovou konstrukcí
Ocenění: RAIA National Robin Boyd Award 1995

Matej Šišolák
Foto: Reiner Blunck