Byt s terasou pro mladou rodinu
Galerie(15)

Byt s terasou pro mladou rodinu

Rozměrný byt s terasou v pražských Vokovicích navrhli architekti ze studia Mjölk, jak sami říkají, „do posledního šuplíku“. Je součástí bytového komplexu, postaveného na začátku tohoto tisíciletí, přesto nebyl jeho stav vůbec dobrý a pro pohodlné bydlení byla nezbytná poměrně rozsáhlá rekonstrukce.

I tak si ho majitelé vybrali. Hlavním důvodem byla lokalita, kde již v minulosti vlastnili menší byt, když se však rodina rozrostla, potřebovali více místa a větší podstřešní byt s terasou v nedalekém domě byl tedy jasnou volbou. Ani výběr architektonického studia nebyl náhodný. „Práce pro kamarády je vždycky náročná, protože jsou k vám přirozeně upřímnější než normální klienti,“ vysvětluje architekt Jan Vondrák. „Nejtěžší je však tíha odpovědnosti, kterou vůči nim cítíte.“

Byt s terasou pro mladou rodinu
Byt s terasou pro mladou rodinu
Byt s terasou pro mladou rodinu
Byt s terasou pro mladou rodinu
Byt s terasou pro mladou rodinu
Byt s terasou pro mladou rodinu
Byt s terasou pro mladou rodinu
Byt s terasou pro mladou rodinu

V každém pokoji nějaké kouzlo či trik

Byt má tři ložnice, obývací prostor spojený s kuchyní a obrovskou terasu. Proměnou prošel původní interiér a drobnými úpravami pak i dispozice – změnila se velikost koupelen a své místo našla nově i šatna rodičů. „Úděsný originální interiér jsme oblékli do nového minimalistického hávu,“ pokračuje Jan Vondrák.

„Odstínům hnědi a rustikálnímu vestavnému nábytku, jak vyšitému z devadesátkových katalogů německého outletového obchodu, jsme s radostí dali sbohem a na základech původní dispozice navrhli svěží moderní interiér. Byt je vlastně podkladem pro klientovu sbírku obrazů, se kterými jsme se nechtěli přetahovat o pozornost.“

Materiály použité při rekonstrukci jsou někdy trochu strohé a zdánlivě upřednostňují výslednou funkčnost. Při bližším pohledu je však zřejmé, že vnášejí do prostoru specifický půvab a hravost. Plechové obklady zdí v kuchyni slouží současně jako magnetické tabule pro dětské kresby, rafinovaný strop zase skrývá veškerou techniku, tedy kromě lustrů, dalších světel a designových reproduktorů, jež jsou současně dekorativními prvky vybavení místností.

„Strop není systémovým řešením. Rozhodli jsme se, že ho zvládneme se svými truhláři, kteří odvedli skvělou práci. Integrovat složité rozvody elektro byl opravdový oříšek.“ Laťový strop tak díky návrhu i preciznímu provedení podtrhuje celkový styl interiéru, společně s dalšími vhodně aplikovanými materiály – skleněnými obklady v koupelnách a na toaletách, dubovými podlahami bez výrazných odstínů s přírodní kresbou a podobně.

Názor architektů:

Samostatnou kapitolou je terasa bytu. Vybrali jsme nejlepší zahradníky, se kterými se nám podařilo proměnit betonovou poušť v zelenou zahradu a velmi příjemné místo, kde mohou klienti trávit svůj volný čas. Na střeše rostou kromě mnoha okrasných rostlin i rybízy, či jahody. Z našich občasných návštěv víme, že se klientům v bytě žije dobře. A tak se to snad povedlo a další z našich kamarádů jsou spokojení.

Byt s terasou pro mladou rodinu
Byt s terasou pro mladou rodinu | Source: BoysPlayNice

Dva a více v jednom

Jednotlivé místnosti slouží svému účelu, ovšem vždy mají nějakou přidanou hodnotu. Dětský pokoj je útulný a hravý – výzdoba opticky zvětšuje prostor a dekorace a části vybavení se stávají díky své variabilitě a mobilitě také hračkami. Hostinský pokoj je zároveň pracovnou.

„V místnosti je ještě velká knihovna,“ doplňuje Jan Vondrák. „Ta v rafinované konstrukci skrývá valící se kruhy, které svými kompozicemi připomínají cykly měsíce. A bezdotykové ovládání lampiček u postele a osvětlení finticího stolku v ložnici rodičů je technologickou vymožeností, která dělá z ovládání světel velmi intuitivní úkon…“. Byt funguje v systému chytré domácnosti, na nějž jsou napojeny nejen běžné denní úkony – regulace vnitřní teploty, osvětlení či vytápění, ale také řízené zavlažování zahrady na terase či monitorování bytu před možným násilným vniknutím.

BYT S TERASOU 

Návrh: Mjölk architekti, www.mjolk.cz
Lokace: Praha, Česká republika
Investor: soukromý investor
Velikost: 290 m2

 

TEXT: Daniela Bartošová
FOTO: BoysPlayNice