Prvok
Galerie(7)

Vytiskněte si dům – představujeme experimentální houseboat Prvok

Prvok je první vytištěný dům u nás. Jeho autorem je ateliér Scoolpt (který se zabývá tiskem z betonu) ve spolupráci s Experimentálním centrem Fakulty stavební ČVUT. Proč je něco takového zajímavé? Můžete si vybrat libovolný tvar budovy, za 48 hodin získáte hrubou stavbu a za několik týdnů je dům hotov. Přesvědčí vás také vysoká pevnost materiálu a minimální odpad v průběhu stavby.

Prvoka jste mohli vidět při jeho slavnostním odhalení, které proběhlo na Střeleckém ostrově v Praze ke konci srpna minulého roku. Jedná se o stavbu zhotovenou metodou 3D tisku betonem, na kterou se u nás specializuje studio Scoolpt, které uvádí, že se v jejich pojetí jedná spíše o sochu než o dům, jelikož zde téměř neexistují tvarová omezení.

Prvok
Prvok
Prvok
Prvok
Prvok
Prvok

Hotová stavba byla otestována pod vedením Jiřího Litoše v Experimentálním centru Fakulty stavební na ČVUT, kde bylo potvrzeno, že stavba vydrží požadované zatížení 5 kN/m2. Bez zjevného poškození poté zvládne i zatížení desetkrát vyšší, což odpovídá zatížení domu dvěma plně naloženými nákladními vozy.

Prvok
Prvok své stálé místo najde pravděpodobně v Lipencích u Prahy a formou pronájmu nabídne možnost vyzkoušet si bydlení v oblinách | Zdroj: Michal Trpák

Prvok byl pojmenován podle vizuální podobnosti s buňkou prvoka, zároveň se jedná o narážku na jeho prvenství v kategorii tištěných domů. Byl natištěný robotickým ramenem, které se běžně používá v automobilovém průmyslu, které naprogramoval Jiří Vele.

Dům je 13 metrů dlouhý a váží 30 tun, skládá se ze dvou částí tištěných betonem a středové dřevostavby. Pluje na pontonu, ale je zároveň rozložitelný a je tak možné jej snadno převézt. Ateliér Scoolpt uvádí, že jejich vytištěná skořepina má třikrát větší pevnost než beton a odolá i velkým nárazům.

Tisk betonem v současné době není levnější variantou klasického stavitelství, v budoucnu by se jí ovšem stát mohl, a to po skončení všech testování a díky výrobě ve větším množství. Autoři neuvádějí, na kolik projekt Prvoka vyšel, celý projekt finančně podporují partneři, například Buřinka (Stavební spořitelna České spořitelny).

Prvok
Obliny se propisují všude v interiéru Prvoka | Zdroj: Michal Trpák

Kdo za projektem stojí?

Scoolpt je sochařsko-architektonický ateliér, který se zaměřuje na 3D tisk betonem s vizí udržitelné a rychlé výstavby. Jeho členy jsou sochař Michal Trpák, architekt Jiří Vele, architektka Kateřina Nováková a podnikatel Ladislav Trpák. Michal Trpák se dokonce vydal do Holandska, kde je technika tisku betonem značně pokročilá, jeho vize o architektuře bez pravých úhlů se však postupně naplňuje až u nás v Česku díky Prvokovi, na kterém pracovali více jak rok.

Prvok
Tisk betonem v současné době není levnější variantou klasického stavitelství, v budoucnu by se jí ovšem stát mohl | Zdroj: Michal Trpák

Bratry Trpákovi jste mohli vidět například na loňském sympoziu 3D tisku betonem, který uspořádali v Českých Budějovicích. Tehdy vytiskli betonový městský mobiliář a drobnější výtvarné objekty, směřují ovšem k velkým měřítkům. Ladislav Trpák se věnuje také projektu Bayaya, jedná se o projekt dřevostaveb stavěných svépomocí – dřevěnou skládačku domu, kterou si složíte sami díky dodanému návodu.

Experimentální centrum FSv ČVUT se zabývá výzkumem a vývojem cementových kompozitů, např. ultra vysokohodnotných, vlákny vyztužených betonů. Nabízí rovněž odborný servis firmám včetně akreditovaných i neakreditovaných zkoušek stavebních materiálů a zátěžových zkoušek. Centrum rovněž nabízí firmám možnost spolupráce na vývoji nových stavebních materiálů a prvků.

Co bude dál?

Prvok by se měl přesunout na své stálé místo, pravděpodobně do Lipenců u Prahy, kde by se dal pronajmout. Jeho autoři očekávají velký zájem, jelikož se jedná o bydlení bez pravých úhlů, které nejsou vhodné pro každého (citlivější jedinci si stěžují například na točení hlavy). Díky pronájmu by si tak případní zájemci mohli život v oblinách nanečisto vyzkoušet a poté se rozhodnout pro finální tvar domu.

Prvok
Dům je 13 metrů dlouhý a váží 30 tun, skládá se ze dvou částí tištěných betonem a středové dřevostavby | Zdroj: Michal Trpák

Bratři Trpákovi uvádějí, že se zatím s technologií tisku betonem nechystají na konvenční stavby (i když je možné tyto služby u studia Scoolpt objednat), ale budou se soustředit na experimentování a tvorbu dalších „obyvatelných soch“. Kdyby prý ale někdo chtěl vlastního „prvoka“, nabízejí nižší cenu, jelikož už takovýto tvar umějí vyrobit.

Nyní se již pracuje na vývoji Druhoka, ten již bude stát na zemi jako klasický dům.

Prvok

Návrh: Scoolpt
Umístění projektu: Praha / Lipence u Prahy
Země projektu: Česká republika
Rok dokončení: 2020
Spolupráce:
Materiálové a konstrukční zkoušky: Experimentální centrum FSv ČVUT

Kateřina Tobišková