V Českém Krumlově roste nová městská čtvrť. Za projektem stojí studio A8000

V rámci projektu Krumlovský Vltavín postaví developer brněnská společnost SVV real, s.r.o. podle návrhu architektonického ateliéru A8000 ve třech etapách celkem 62 apartmánů a 131 bytů. Šestipodlažní apartmánový dům s elegantními visutými boxy a šikminami, který je nejvýraznějším objektem celého komplexu, už je ve výstavbě.

Apartmánový dům by měl být dokončen na přelomu letošního a příštího roku. Součástí objektu jsou také komerční jednotky, které mohou budoucím vlastníkům poskytnout zázemí pro provozování obchodů, restaurace nebo kavárny.

Krumlovský Vltavín
Krumlovský Vltavín
Krumlovský Vltavín
Krumlovský Vltavín
Krumlovský Vltavín
Krumlovský Vltavín
Krumlovský Vltavín

Unikátní architektura nového bydlení propojuje malebnost a historii města s přírodou. Návrh od ateliéru A8000 počítá s obnovou potoka, velkorysými balkony, lodžiemi a terasami i zelenými střechami.

Proměna brownfieldu

Území budoucí čtvrti se nachází severovýchodně od centra Českého Krumlova mezi sídlišti Za Nádražím a Mír. Dříve zde působila továrna na výrobu nábytku Jitona, později se místo stalo opuštěným brownfieldem. Projekt centrálního bydlení v Českém Krumlově zahrnuje 193 apartmánů a bytů v dispozicích od 1+kk až po 5+kk, plnohodnotné garáže a kryté i venkovní parkovací stání.

„Naší inspirací byla krumlovská malebnost až pitoresknost. Podobnou krajinu najdete třeba na obrazech Českého Krumlova od Egona Schieleho. Usilujeme o rozbití velké hmoty na menší, uskočené a materiálově různorodé celky. Výsledkem by měla být nová městská čtvrť s příjemným měřítkem, kvalitním veřejným prostorem a živým parterem,“ říká architekt Martin Krupauer ze studia A8000.

Krumlovský Vltavín
Krumlovský Vltavín | Zdroj: A8000

Nejvýraznějším objektem při vjezdu do areálu je apartmánový dům se šesti nadzemními podlažími a dvěma podzemními podlažími pro parkování, který hlukově odcloní zbývající menší domy. Objekt ozvláštňují visuté boxy v horních podlažích s šikmou spodní částí. Jednotlivé apartmány disponují působivým výhledem na město i zámek. Už nyní je hotová jeho hrubá stavba, dokončen by měl být na přelomu letošního a příštího roku.

Potok i alej

Liniové domy disponují plochou střechou i střešní krajinou. Zejména západní fasády domů nad potokem jsou protkány ustupujícími lodžiemi v nižších a terasami v horních podlažích. Objekty jsou díky tomu na první pohled živé a jasně čitelné, ačkoliv si drží základní jednoduchou geometrickou pravidelnost a řád. Při západním okraji údolí jsou situovány terasové domy, které vyrůstají do svahu a mají společné parkovací podlaží se zelenou střechou.

Krumlovský Vltavín
Krumlovský Vltavín | Zdroj: A8000

Nedílnou součástí projektu je revitalizace veřejných prostor, včetně navrácení přírodního koryta Nového potoka, který byl dlouhou dobu zatrubněný. Nová čtvrť leží v bezprostřední blízkosti rozsáhlého zeleného svahu se vzrostlými stromy. Zde by mohl vzniknout příjemný relaxační prostor pro budoucí obyvatele lokality i sousedních sídlišť. Sadové úpravy navazují na architektonické řešení území. Jedná se zejména o jednostrannou alej, která doprovází hlavní příjezdovou cestu do areálu, a okolí potoka. Střechy slouží ve velké míře k založení vegetačních ploch jak extenzivního, tak intenzivního charakteru.

Druhá etapa projektu vyžaduje změnu územního plánu. Ta se v současné době projednává a její schválení se očekává v první polovině roku 2024.

Autoři: Martin Krupauer, Petr Hornát, Pavel Kvintus
Hl. architekt projektu: Andrej Kacera
Hl. inženýr projektu: Miroslav Veselý
Spolupracovali: Daniela Týfová, Marie Nunvářová, Ondřej Ženožička, Tereza Janotková
red