Revitalizace centra města Detroit

Revitalizace centra města Detroit

Projekt Monroe Blocks by se měl stát v nepříliš vzdálené budoucnosti klíčovým prvkem rozvoje amerického města Detroit. Dánští architekti ze studia Schmidt Hammer Lassen, kterým byla revitalizace centra města svěřena, se zaměřili především na propojení významných městských bodů a obohacení veřejného prostoru.

Autoři projektu ve spolupráci s odborníky nejprve důkladně prozkoumali historický vývoj detroitského centra, na který poté navázali s novými veřejnými prostory. Projekt Monroe Blocks je založen na konceptu různorodého pohledu na městský život. Kombinace funkcí vytvářejí rozmanitě pojaté prostory, které se vzájemně doplňují. Součástí projektu jsou funkce administrativní, rezidenční a maloobchodní, své zázemí zde má i sport, rekreace či kultura.

Kombinace funkcí vytváří rozmanitě pojaté prostory, které se vzájemně doplňují.

 Kombinace funkcí vytváří rozmanitě pojaté prostory, které se vzájemně doplňují.

Nové propojení

„Detroit je jedinečné místo,“ říká Kristian Ahlmark ze společnosti Schmidt Hammer Lassen. „Ať už co se týče automobilového průmyslu, architektury Alberta Kahna a samozřejmě i hudby. Velmi nás těší, že jsme náš první americký projekt mohli situovat do tohoto města. Obyvatelé Detroitu se vyznačují úžasným optimismem, energickým a podnikatelským duchem.

Gradace hmot

 Gradace hmot

Naším úkolem bylo nově definovat centrální čtvrť jakožto rozmanitou multifunkční oblast, která je prospěšná širší komunitě.“ Autorům projektu se podařilo propojit některé klíčové veřejné prostory městského centra: Cadillac Square, Campus Martius, Library Square a Woodward. Významná místa by se měla díky tomuto konceptu vzájemně obohacovat, posilovat a sjednocovat.Architekti se zaměřili na propojení významných městských bodů a obohacení veřejného prostoru.

 Architekti se zaměřili na propojení významných městských bodů a obohacení veřejného prostoru.

Tři slova

„Od prvního dne pracujeme společně s interdisciplinárním týmem odborníků,“ dodává Ahlmark. „Ať už to jsou místní architekti, inženýři, nebo odborníci na historii. Naší snahou bylo shromáždit co nejvíce relevantních informací a zpětné vazby už na samém počátku kreativního procesu. Naše skandinávské dědictví má silný vliv na to, jakým způsobem přistupujeme k budování města v takto velkorysém měřítku. Vždy se snažíme myslet nejprve na urbanismus, dále pak na veřejný prostor a až nakonec na jednotlivé stavby.

Terasy a zeleň

 Terasy a zeleň

V Detroitu jsme našli mnoho kvalitně koncipovaných míst, byly však nedefinované ve vztahu k nadměrné otevřenosti okolí. Náš projekt se ze všeho nejvíce týká kultivace a obnovy hodnotných prvků původního územního plánu. Soustřeďujeme se na moderní přístup k městskému životu a vycházíme z klíčových slov, která Detroit charakterizují: hustota, dynamika, rozmanitost.“

Noční atmosféra města

 Noční atmosféra města

Nové centrum Detroitu

Místo: Detroit, USA
Architekti: Schmidt Hammer Lassen Architects, Neumann Smith
Investor: Bedrock Management Service LLC
Projektant: Buro Happold Engineering
Zahradní architektura: SLA
Realizace: 2018–2022

 

TEXT: TEREZA JANIŠOVÁ, OBRAZOVÝ MATERIÁL: SCHMIDT HAMMER LASSEN ARCHITECTS

Článek byl uveřejněn v časopisu ASB 6/2017.