Steven Holl: Making Architecture, Galerie výtvarného umění v Ostravě, Ostrava, 2021

Festival zakončí vernisáž výstavy amerického architekta Stevena Holla

Festival Den architektury bude zakončen v pátek 7. října vernisáží výstavy STEVEN HOLL: Making Architecture za osobní účasti autora. Výstava představí jedenáct realizovaných projektů amerického architekta Stevena Holla, jedné z nejúspěšnějších osobností světové architektury.

V rámci výstavy jsou zastoupeny i dva projekty do České republiky a to návrh koncertního sálu v Ostravě a projekt dostavby pro Muzeum ghetta v Terezíně s názvem Prostor světla.

Steven Holl: Making Architecture
Steven Holl: Making Architecture | Zdroj: Galerie NTK

Výstava, kterou připravil Kabinet architektury a Galerie výtvarného umění v Ostravě, proběhne v Praze v Galerii Národní technické knihovny v Praze a potrvá do 20. listopadu. Jedná se o putovní výstavu, kterou připravila Nadace Stevena Myrona Holla a kurátorka Nina Stritzler-Levine pro Samuel Dorsky Museum of Art, aby po turné v rámci Spojených států byla následně k vidění také v Japonsku, Jižní Koreji, Číně a nyní v Evropě.

Steven Holl: Making Architecture, Galerie výtvarného umění v Ostravě, Ostrava, 2021
Steven Holl: Making Architecture, Galerie výtvarného umění v Ostravě, Ostrava, 2021 | Zdroj: foto: Dan Alka

Výstava odhaluje složitý a osobitý proces tvorby projektů. Představuje prvotní návrhy, akvarelové skicy, které jsou pro Stevena Holla signifikantní a které tvoří každý den. Ty jsou doplněny prostorovými modely, autorskými komentáři, mediálními ohlasy a fotografiemi staveb, včetně dokumentace procesu výstavby.

Zastoupeny jsou například Muzeum výtvarného umění v Houstonu, Nekropole Ťin-pao-san na Tchaj-wanuknihovna v Malawi, koncertní sál pro Ostravu nebo nově návrh řešení Muzea Ghetta v Terezíně.

STEVEN HOLL (9. prosince 1947, Bremertor, Washington) je světově proslulý americký architekt, jehož stavby odrážejí  fascinaci vědeckými fenomény a hrou se světlem. Věnuje se převážně kulturním stavbám a stavbám pro vzdělání. Steven Holl studoval na University of Washington v Římě a na Architectural Association v Londýně (1976). Kariéru začal v Kalifornii a v roce 1976 otevřel vlastní kancelář v New Yorku. Vyučoval na University of Washington v Římě, Syracuse University v New Yorku a od roku 1981 působí na prestižní Columbia University v New Yorku.

V roce 1998 získal prestižní medaili Alvara Aalta. V roce 2000 byl Holl zvolen do American Academy of Arts and Letters. V červenci 2001 byl časopisem Time jmenován nejlepším americkým architektem (America’s Best Architect) za „budovy, které uspokojí ducha i oko“. Mezi další ocenění a vyznamenání patří cena za nejlepší architektonický design v New Yorku pro showroom The Pace Collection v roce 1986 od American Institute of Architects (AIA), čestná medaile New York American Institute of Architects Medal of Honor (1997), francouzská French Grande Médaille d’Or (2001), cena Smithsonian Institution’s Cooper-Hewitt National Design Award za architekturu (2002).

Je čestným člen Královského institutu Bristish Architects / RIBA (2003) a nositelem Arnold W. Brunner Memorial Prize, kterou uděluje v oboru architektury American Academy of Arts and Letters, a ceny BBVA Foundation Frontiers of Knowledges Award z roku 2008 v kategorii umění. V  roce 2007 obdrželi Steven Holl Architects AIA Institute Honor Award a  cenu AIA New York Chapter Architecture za zásluhy, cenu Building Building West za School of Art and Art History (University of Iowa). Higgins Hall Insertion in Pratt Institute (Brooklyn, New York) a New Residence. Na švýcarském velvyslanectví obdržel v roce 2007 AIA New York Chapter Architecture Honor Award.

V roce 2010 bylo Hollem navržené Herning Centre of the Arts v Dánsku oceněno mezinárodní cenou RIBA International Award. Horizontální mrakodrap Vanke Centre získalo AIA Institute National Award 2011 a AIA NY Honor Award. V roce 2011 byl jmenován docentem Rady pro vývoj v oblasti projektování a stal se nositelem AIA Gold Metal za rok 2012. V roce 2014 získal cenu Praemium Imperiale za architekturu. V roce 2016 byl jmenován laureátem Daylight a Building Component Award za práci se světlem v architektuře.

red