Brno

Návrh brněnského územního plánu má být zveřejněn 24. března

Návrh brněnského územního plánu by měl být zveřejněn 24. března, tedy víc než o týden dříve proti původnímu plánu, řekl dnes ČTK radní Filip Chvátal. Ještě než se tak stane, sešel se se zástupci městských částí, ale i se zástupci spolků a neziskových organizací, aby s nimi nad podobou návrhu diskutoval a zmírnil případný budoucí odpor. Podle něj bylo jednání velmi konstruktivní.

Brnu nový územní plán chybí, protože současný je z roku 1994 s různými aktualizacemi a řadu let neodpovídá nynějším potřebám rozvoje města. Návrh musí být přeměněný do platného dokumentu do konce roku 2022, jak požaduje stavební zákon.

Veřejné projednání má být ukončeno do 13. května, poté se bude odbor územního plánování zabývat všemi podněty, které musí vypořádat. Dokument, jehož součástí jsou mapy a texty, bude k dispozici zájemcům na úřadě i na webu. Součástí veřejného projednání mají být dvě představení návrhu v sále zastupitelů v brněnské radnici.

„Myslím, že setkání se zástupci městských částí bylo úspěšné a stejně tak minulý pátek s ‚neziskovkami‘. Debaty se samozřejmě nesly v duchu zachování dostatku zeleně a zahrádek, také jsme mluvili o výškovém zónování, které nahradí index podlažní plochy,“ řekl Chvátal.

Hovořilo se také o otázkách dopravy, jako je například letitý projekt silnice 43 přes Bystrc. „Děláme studii, která nám řekne, co by mohlo nad silnicí být,“ řekl Chvátal. Přes Bystrc a Kníničky má vést kompletně zakrytá. Podrobněji město řeší i některé další rozvojové plochy ve městě.

Město i developeři si od nového územního plánu slibují jednodušší výstavbu, z velké míry jde například o okolí brněnských řek. Nejprve je totiž potřeba vytvořit protipovodňové plány, pak bude možné stavět.
Zdroj: ČTK