Brno zveřejnilo návrh nového územního plánu

Brno včera zveřejnilo návrh nového územního plánu, který má vejít v platnost v roce 2022. Námitky je možné podávat do 13. května. Veřejné projednání se chystá na 6. května v sále zastupitelů na Nové radnici. Kvůli karanténním opatřením je zrušeno představovaní návrhu v jednotlivých částech Brna, uvedl v tiskové zprávě Michal Sedláček, ředitel Kanceláře architekta města Brna, která návrh zpracovala.

„Jakmile to ale situace dovolí, budeme hledat náhradní termíny. Představit Brňanům návrh nového územního plánu je pro nás zásadní věc. Chceme, aby měl jejich podporu,“ řekl Sedláček.

Návrh je elektronicky dostupný na portálu územního plánování města na webové adrese www.upmb.brno.cz v záložce Připravovaný územní plán města Brna/Návrh. Kromě toho zde zájemci brzy najdou i online prezentaci nebo videoklipy, které představí přípravu územního plánu a další postup v této věci.

„V originální velikosti a tištěné formě si ho každý může prohlédnout na venkovní terase budovy magistrátu na Kounicově 67 v úředních dnech, tedy v pondělí a ve středu. Bude to tedy v blízkosti Odboru územního plánování, který bude k dispozici pro případné dotazy,“ řekl radní pro územní plánování Filip Chvátal.

Proti vyhlášce, kterou město návrh zveřejnilo, se ozval Petr Firbas. Řadu let je aktivním připomínkovatelem jak územního plánu, tak krajských zásad územního rozvoje a při připomínkování územně plánovacích dokumentů zastupuje část veřejnosti podle požadavků stavebního zákona.

„V Česku je vyhlášený nouzový stav, platí zákaz volného pohybu a Brno vyzve lidi, aby se chodili na magistrát dívat na návrh územního plánu. Tisíce lidí jsou v karanténě. Rozhodně nejsou vytvořené podmínky pro to, aby se lidé mohli s návrhem seznamovat,“ uvedl ve zprávě rozeslané médiím i některým ústavním činitelům Firbas.

Podle něj je nehorázné, že město neodložilo veřejné projednání o několik týdnů. Zároveň podle něj dnes není prakticky možné, aby sháněl 200 podpisů, které mu umožňují zastupovat veřejnost. „Věřím, že pokud vedení města Brna okamžitě nebude reagovat, že se na věc podívají odpovědné orgány včetně Ústředního krizového štábu,“ uvedl Firbas.

Současný plán platí od roku 1994 s různými aktualizacemi a již nevyhovuje potřebám rozvoje města. Jednou ze zásadních změn nového plánu je nahrazení indexu podlažní plochy výškovým limitem staveb v konkrétních oblastech. Od nového plánu si slibuje hodně jak město, tak developeři, protože umožní zastavět nedostatkovými byty dosud zablokované lokality.

Zdroj: ČTK