V roce 1988 podpořil francouzský ministr kultury Jacques Lang novou urbanisticko-architektonickou soutěž nazvanou PAN, neboli Projets l´Architecture Nouvelle – projekty nové architektury. Zakladatelskými zeměmi soutěže později pojmenované Europan se vedle Francie staly i členské země tehdejších evropských společenství Německo, Itálie, Belgie, ale také Švýcarsko a Portugalsko. Do 9. ročníku Europanu se vloni zapojilo dvaadvacet zemí se třiasedmdesáti soutěžními lokalitami.
V České republice se poprvé soutěžilo v 6. ročníku – v roce 2001 v Praze 5-Smíchově. Nebýt neúnavného úsilí doc. Ing. arch. Milana Hona, který poznal Europan ve Švýcarsku a od roku 1995 vytrvale prosazoval účast českých architektů v této panevropské soutěži, tak bychom se ani nemohli chlubit druhým místem českého týmu v tomto ročníku řešícím transformaci Dejvického nádraží v Praze 6 na centrum Prahy 6.
Mezinárodní inspirace a srovnání
Úvodní Fórum soutěžních míst, kde se navzájem představují soutěžní lokality, Fórum měst a porot, kdy jsou porovnávány tvůrčí postupy a identifikovány potřebné procesy vedoucí k žádoucím výsledkům i závěrečné Fórum výsledků jsou přirozenou diskuzní platformou a neocenitelným místem pro poučení se z problémů řešených v jiných městech.
Vítězný návrh: Bohemian Pattern autoři: Tim Prins (Holanďan žijící v Norsku), Nora Müller (Německo) Charakteristika návrhu: Výrok poroty: |
Budoucnost Dejvického nádraží
Protože jsme tentokrát měli jenom jediné soutěžní místo, dohodli jsme se spolu se Slovinci na účasti v mezinárodní rakouské porotě. Ta ve dvou kolech a po diskusi na Fóru města a jury v sicilské Catanii vybrala pro Dejvické nádraží čtyři návrhy k ocenění – za vítěze byla vyhlášena holandsko-německá dvojice architektů sídlících v norském Oslo – Tim Prins a Nora Müller, s návrhem nazvaným „Bohemian pattern“. Druhé místo obsadil český tým Michal Hušek a Pavel Šťastný – „Networks on the move“ a čestná uznání získal italský návrh „Easy voids“ a francouzský „The displaced ghost castle“.
Všech dvacet šest odevzdaných soutěžních řešení bylo vystaveno ve Frágnerově galerii v Praze 1, pod záštitou Ministerstva pro místní rozvoj ČR za podpory Ministerstva kultury ČR a partnerů Europanu. Podle pravidel soutěže obdržel vítězný tým 12 000 eur a druhý v pořadí 6 000 eur.
V celoevropském kontextu se 9. ročníku Europanu zúčastnilo 1 752 týmů se zhruba pěti a půl tisícem účastníků. Bylo odměněno sto třicet dva návrhů a uděleno šedesát pět čestných uznání. Ve dvaadvaceti zemích byly celkově řešeny sedmdesát tři lokality; nejvyšší absolutní počet týmů se zabýval soutěžní lokalitou v Amsterdamu a v Ženevě (62, resp. 61 týmů). Česká lokalita se s dvaceti šesti odevzdanými návrhy dostala těsně nad evropský průměr čtyřiadvacet návrhů. Atraktivita místa a srozumitelnost zadání pomohla vzbudit zájem účastníků z celé Evropy.
9. ročník Europanu také prokázal další internacionalizaci týmů – 55 % oceněných obsahovalo alespoň jednoho člena z jiného státu, 51 % oceněných týmů uspělo v jiné než domácí zemi. Z hlediska úspěšnosti jednotlivých národností se mezi oceněné dostala čtvrtina Italů, pětinu tvoří Španělé, o něco méně úspěšní jsou Francouzi a Němci. Bohužel, jediným oceněným návrhem z České republiky je druhé místo v Praze-Dejvicích.
Druhé pořadí: Network on the Move autoři: Michal Hušek (ČR), Pavel Šťastný (ČR) | |
Charakteristika návrhu: Návrh zónuje území podle jeho obyvatelnosti z hlediska hlukové zátěže; vytváří protihlukovou bariéru z jihu od M. Horákové ve tvaru „cik-cak“ zalomených objemů administrativních budov se zelenou střechou, které chrání park vedoucí uprostřed lokality a překrývající nákupní centrum. K blokové struktuře města autoři orientují obytné budovy. | |
Výrok poroty: Návrh může být vnímán jako poměrně razantní vyjádření čehosi „vmáčknutého“ mezi Hrad a město. Rozlehlý park nad železnicí je ponechán sám sobě bez dalšího vymezení v poněkud nepřiměřeném gestu. Není také srozumitelné, proč by mělo být nákupní centrum v podzemí, vytvářejíc zelené „údolí v údolí“? Nicméně zelená střecha řešené území vizuálně spojuje se zeleným pahorkem, na němž stojí Hrad. |
Co bude dál?
Za necelý rok začíná Europan 10
Ing. arch. Jan Kasl
Vizualizace a foto: archiv soutěže
Autor je prezidentem Europan CZ.