Plán jede k vám - veřejné projednání návrhu brněnského ÚP

381 346 územních plánovačů. Výstava představuje horká témata Brna

Kancelář architekta města připravila výstavu představující dosavadní výsledky veřejného projednávání návrhu nového Územního plánu města Brna. Od 8. října do 27. listopadu se mohou lidé s těmito tématy seznámit na výstavě v brněnském Urban centru u Staré radnice.

Zeleň, zahrádky, cyklostezky, výšky budov, nová výstavba – to jsou horká témata, která při projednávání návrhu nejvíce rezonovala. Snahou tvůrců návrhu nového územního plánu je témata představit veřejnosti, stejně jako další kroky, které povedou k dokončení návrhu v roce 2022.

Z důvodu vyhlášení nouzového stavu vernisáž výstavy proběhla on-line a je ke shlédnutí zde.

Výstava navazuje na tříměsíční představování návrhu plánu veřejnosti
Výstava navazuje na tříměsíční představování návrhu plánu veřejnosti |

„Územní plán je dokument, který říká, jak se bude naše město rozvíjet v příštích desítkách let. Ovlivní tak životy všech 381 346 Brňanek a Brňanů, na které apeluje název výstavy. Během tříměsíčního představování návrhu nového územního plánu jsme zjistili, která témata veřejnost nejvíc zajímají. Chceme představit další kroky, které povedou k dokončení návrhu v roce 2022,“ osvětlil ředitel Kanceláře architekta města Brna Michal Sedláček.

V březnu letošního roku byl návrh nového územního plánu představen veřejnosti. KAM uspořádala tři živá vysílání na internetu i neformální setkání s obyvateli v městských částech. Celkově bylo k návrhu doručeno okolo 8 200 podání, které obsahují 36 tisíc námitek a připomínek k vypořádání. Opakované veřejné projednání návrhu se bude konat na jaře příštího roku. 

„Když jsme před dvěma lety dostali za úkol dokončit návrh nového územního plánu, věděli jsme, že to nebude lehký úkol. Nejtěžší je najít dohodu na řešení, které je nejlepší z hlediska města jako celku, a přitom přijatelné i pro skupiny hájící své zájmy. Vedeme teď intenzivní diskuze, jak návrh upravit a dokončit,“ doplnil Sedláček.

Jako doprovodný program výstavy připravuje KAM na podzim sérii seminářů a kulatých stolů – ty se zaměří na témata jako jsou budoucnost cyklistické dopravy v Brně, protipovodňová opatření, zahrádky, výšková regulace budov, modrozelená infrastruktura a adaptace města na klimatickou změnu nebo pořádání architektonických soutěží. O termínech bude KAM informovat v souvislosti s vývojem nouzového stavu.

Pozvánka k výstavě 381 246 územních plánovačů
Pozvánka k výstavě 381 246 územních plánovačů |

381 346 územních plánovačů
Výstava o návrhu nového územního plánu Brna
Termín: 8. 10. – 27. 11. 2020
Místo: Urban centrum Brno, Stará radnice
Otevírací doba: Po-Pá 10-12 a 13-18 hod.
Vstup zdarma
Více info: kambrno.cz

Zdroj: KAM Brno