asb-portal.cz - Odborný portál pro profesionály v oblasti stavebnictví
Partneři kategorie

Dům ve svahu - japonský minimalismus a rafinovanost

28.03.2014

V rezidenční oblasti, kde je stále zachován dostatek nádherné přírody, vyrostl jednoduchý, ale rafinovaně navržený dům, jak je to ostatně pro moderní japonskou architekturu charakteristické. Architekti využili komplikovaný pozemek ve svůj prospěch.

Dům podle projektu architektů z ateliéru Shogo Aratani Architect & Associates vyrostl v přístavním městě Nišinomija v prefektuře Hjógo na ostrově Honšú. Ačkoli se pozemek ve svahu mohl zdát z počátku komplikovaným, přinášel i mnohé výhody – nabízel potenciál výhledů nejen na město, ale i do přirozeného lesa, se kterým pozemek sousedí. Navíc na něm byly i dva velké vzrostlé stromy s krásně tvarovanými větvemi (jeden kafr a druhý třešeň), které bylo možné zaintegrovat do návrhu.


Trojice hmot
Pozemek byl nejen svažitý, ale také poměrně úzký, pouhých 11 metrů. Svah byl navíc skalnatý a základové práce by se tak mohly velmi prodražit. Proto se architekti rozhodli výkop minimalizovat umístěním tří navazujících hmot v různých úrovních terénu podél vrstevnic.Aby byly zajištěny o nejlepší výhledy, hlavní prostory se nacházejí v horním patře. Ostatní vnitřní prostory jsou spojeny po svahu dolů na úroveň ulice. Horní hmota v nejvyšší úrovni pozemku je umístěna přímo pod dvěma velkými stromy. Ty jsou vidět skrze střešní okno v obývacím pokoji. Nejmenší hmota na severu je určena pro koupelny a ta na nižší úrovni obsahuje soukromé pokoje v prvním patře a střešní dřevěnou terasou, přístupnou i z obývacího pokoje. Prostor schodiště slouží jako knihovna.Největší množství horniny bylo vyhloubeno pro potřeby vybudování garáže a je znovu použít pro vnější povrchové úpravy na chodnících a schodech podél vchodu.Rodinný dům Nišinomija
Architekt: Shogo Aratani Architect & Associates
Místo: Hjógo , Japonsko
Realizace: 2012
Plocha pozemku: 360,35 m2
Zastavěná plocha: 104,53 m2
Celková podlahová plocha: 136,65 m2

Text: kk
Foto: Yutaka Kinumaki

Komentáře

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.
jk
nádherný dům ve svahu
Odpovědět | 29.06.2016, 10:28
Jiří Kalvach
Ač je to velmi zajímavý projekt, tak pořád to je stejná píseň : krabice a jejich vhodné seskupení, nyní s pomocí terénu. Jistě se to mnoha lidem líbí, ale do přírody krabice moc nezapadají. Do center velkoměst, do průmyslové oblasti, nákupních center ano. Ale privátní bydlení lidí mám pořád spjato s šikmými plochami, které odvádí vodu i sníh tím nejpřirozenějším způsobem, aby neškodila. A také určitě lahodí oku víc a také dovolují kreativněji vytvořit exteriér, lépe uspořádat celou hmotu objektu.
Odpovědět | 29.03.2014, 17:45

Další z Jaga Media