Partneři sekce:
  • Českomoravský beton

Vkusně útulný dům

Vkusně útulný dům

Čisté linie, střídmé barvy, vzdušné kombinace materiálů. Rodinný dům v Přerově, jehož koncept připravily bytové designérky studia DELO z Olomouce, spojuje všechny tyto atributy pod jednou střechou.

Stavební práce na domě pro čtyřčlennou rodinu byly zahájeny v srpnu roku 2012. Designérky z olomouckého studia DELO Design, kterým nechali majitelé téměř volnou ruku, ovlivňovaly stavbu již od počátečních fází realizace projektu. „Ještě v rámci hrubé stavby jsme prosadily bourání některých částí. Došlo například k probourání a zvětšení oken nebo ke změně dispozice horního patra a koupelny tak, aby dům svojí velikostí lépe vyhovoval potřebám čtyřčlenné domácnosti,“ vysvětluje designérka Drahomíra Kafková. Kromě samotného interiéru domu stálo studio také za návrhem bazénu a zahradního domku.

Celkový vzhled rodinného domu je zcela podřízen střídmému stylu, při zachování potřebných funkčních zón. Správná orientace ke světovým stranám, dostatek prostoru pro soukromí rodiny, ale i funkční obsluhy domu, jsou jasná pravidla, která domu dávají příjemný uživatelský komfort individuálně realizované stavby.


Vnější plášť domu je tvořen pórobetonem s polystyrenovým systémem zateplení. Střecha je tvořena měkčeným PVC se spádovými klíny. Okna jsou plastová, barevně laděná dle exteriéru i interiéru. Zásadní roli hraje také osvětlení.

Sklo od podlahy ke stropu
Avizované prostorové změny oproti původním stavebním plánům se nevyhnuly ani vstupní místnosti. „Původně měly být ve vstupním prostoru velké vestavěné skříně, které by ale způsobily značné zúžení prostoru, který by měl zůstat dostatečně volný,“ uvádí Drahomíra Kafková. Vzdušnost celého prostoru byla kromě zvětšení podpořena také použitím celoskleněné stěny od firmy J.A.P. Ta odděluje vstupní část od části obývací. „Pro celoskleněnou stěnu jsme zvolili variantu dvou fixních příček a jednoho posuvného dveřního křídla. Vše je řešeno v atypické výšce od podlahy až ke stropu, v duchu zachování designové čistoty prostoru.“ Sklo je dekorováno pískovanými motivy, které navrhly samy designérky.

Skleněná stěna od firmy J.A.P. odděluje vstupní část od části obývací.
Práce návrhářek se kromě prostorových změn dotýkala samozřejmě také barevného ladění interiéru. Paní domu hlasovala pro teplejší barvy, její protějšek by naopak raději volil technicistní šedé odstíny. „Pro interiér i exteriér jsme oba barevné kontrasty navzájem kompromisně ladily, aby se oba majitelé cítili v domě dobře.“ vysvětluje designérka Kafková. „Vše je tedy prolnuto příjemnou hnědo-šedou zemitou barvou a odolným metalickým nátěrem. V dětských pokojích pak byly zvoleny barvy odlišující chlapecký a dívčí pokoj.“ Podlahy v domě jsou laděny do lesklých materiálů od společnosti Kronosystem, najdeme zde ale také kalibrovanou italskou dlažbu Momodesign.

Zábradlí ze skla bylo zvoleno kvůli zdůraznění vzdušnosti a odlehčenosti.

Nápadité detaily
Sklo, které tvoří výrazný prvek jak interiéru, tak exteriéru domu, bylo použito jako materiál zábradlí schodiště a poměrně netradičním způsobem také v koupelně.

Skleněná zástěna sprchového koutu působí elegantním dojmem.

„Kromě skleněné příčky u sprchovéhokoutu najdete v koupelně také celoskleněnou desku pod umyvadlem. Sklo se dobře udržuje a zároveň je velmi odolné. Neublíží mu kulma ani jiné horké předměty, proto se v současnosti využívá i pro kuchyňské linky,“ uvádí Drahomíra Kafková. Mezi nejzajímavější části domu patří bezesporu venkovní terasa. Její součástí je například nezvykle situovaná venkovní kuchyně, usnadňující letní stolování. Atypickým způsobem je řešeno zastřešení terasy od firmy J.A.P. Stříšku nad terasou tvoří posílená ocelová konstrukce a kalené pochozí sklo, které bez problémů unese tíhu sněhu v zimních měsících, také se díky své nosnosti snadno udržuje. Na terasu navazuje zahradní domek, který slouží jako úložný prostor, a také venkovní bazén.

Sklo tvoří výrazný prvek interiéru i exteriéru.
Díky vkusným kombinacím materiálů a promyšleným detailům se v Přerově podařilo vybudovat rodinný dům, který je stylový a zároveň dostatečně komfortní pro čtyřčlennou rodinu.

PŘEROV
TEXT: RED
FOTO: ARCHIV J.A.P.