Vila v Holandsku jako korálový útes v Karibiku
Galerie(25)

Vila v Holandsku jako korálový útes v Karibiku

Třípodlažní vila v severoholandském městě Groningen je strohá betonová kostka s velkými okny a perforovanou uměleckou fasádou připomínající korálové útesy v Karibiku.

Otvory ve fasádě proniká během dne překvapující světlo do interiéru a večer naopak světlo vyzařující z interiéru tvoří zajímavé obrazce na ulici. Energii zajišťují solární panely na rovné střeše. V celém domě je instalováno LED osvětlení. Vila s názvem Kas di Coral (Korálový dům) byla postavena v nové čtvrti „de Linie“ na okraji centra Groningenu, jejíž urbanistický plán navrhl známý holandský architekt Wiel Arets. Tato nová čtvrť je částí urbanistické lokality Europa Park, kde se dříve nacházela industriální zóna.

Hustota osídlení v této části města je velká, pozemky velmi malé (Kas di Coral stojí na pozemku 12 metrů širokém a 15 metrů dlouhém) a v těsné blízkosti kanálu. Zadání pro domy v této čtvrti bylo jasné: rovná střecha, umístění domu tak, aby čelní fasáda byla přímo na ulici a jedna stěna sousedila s vedlejší vilou. Zbytek: co nejlepší architektura. Docela zajímavá výzva pro architekta Sipke Kingmu z Bahama Architects, který navrhl dům pro sebe a svoji rodinu. Umělecká fasáda byla vytvořena ve spolupráci s jeho ženou, vizuální umělkyní Tanjou Isbarn, a na designu se podílel také Arnold ten Brink.

Strohá architektura i organické tvary

Celková podlahová plocha domu 240 m2 je rozložena ve třech podlažích: v přízemí se nachází prostorná kuchyň s jídelnou, v prvním patře obývací pokoj a pracovna a v nejvyšším podlaží jsou ložnice rodičů a dětí. Konstrukce domu zdůrazňuje pravidla pravoúhlé architektury založená i na přísné organizaci půdorysu, a tak jediná zvláštnost, která na první pohled upoutá, je kromě velkých oken právě perforovaná fasáda, která domu dodává na originalitě a zvýrazňuje tuto čistou architekturu s jednoduchými tvary.

Hry se světlem, inspirace korály i architekturou tropů

Dvě protilehlé fasády jsou tvořeny deskami perforovanými organickými otvory v betonu. Ty umožňují přísun světla do interiéru velmi zajímavým a překvapivým způsobem. Během dne se mění světlo a stín i na stěnách interiéru a večer naopak světlo z domu vyzařuje ven a vytváří originální obrazce. Jak název domu napovídá, je tady úzká spojitost s holandskými Antilami, speciálně s ostrovem Bonaire, ke kterému má rodina architekta velmi blízký vztah. Estetický koncept perforované fasády pochází z korálových útesů, které lemují pobřeží tohoto ostrova a které jsou v důsledku lidské činnosti stále více ničeny. Umělecký záměr má tedy i určité ekologické pozadí, a jak se sama umělkyně přiznala, chtěla mít kousek korálového útesu přímo na očích ve svém domě.

Celkem bylo na fasádu domu použito sedm betonových perforovaných desek, dvě na čelní fasádě a pět na zadní straně domu. Jejich tvorba – lití betonu do ručně vyrobených forem – byla poměrně složitá a náročná na přesnost provedení. Každá deska má trochu jiný vzor a perforace jsou zkosené. Pronikající světlo tak vytváří zajímavé efekty jak uvnitř, tak vně domu, což oceňují sousedé i kolemjdoucí. Betonová fasáda domu je zakončena bělostným štukem. Bílá barva potom dominuje i v interiéru. Dalším zdrojem inspirace byla tropická architektura. Umělkyně se narodila a vyrostla na Surinamu a tam je dle jejích slov perforovaná fasáda běžná věc: “Otvory se dostává do domů vítr a zajišťuje v tropickém podnebí přirozené chlazení.”

Ekologické požadavky – solární panely a LED osvětlení

V případě severního Holandska ale bylo třeba zajistit spíše vytápění a teplou vodu, a to zajišťuje systém 10 m2 solárních panelů umístěných na rovné střeše. Dalším ekologickým prvkem je osvětlení.  V celém domě je instalováno úsporné LED osvětlení. Vila Kas di Coral představuje kontrast mezi křehkou krásou korálu a lidskou tvořivostí představený organickými tvary ve strohé architektuře. Jakkoliv má fasáda připomínat to, co člověk svojí činností postupně ničí, je ukázkou i té lepší stránky civilizace – jako stavba splňující ekologické požadavky moderního bydlení. V neposlední řadě splňuje i požadavky estetické. Ten dům je prostě krásný.

Text: Jitka Prokopičová
Architekt: Sipke Kingma / Bahama-Architecten
Umělecká fasáda: Tanja Isbarn, spolupráce Sipke Kingma a Arnold ten Brink
Fotografie: Richard Zomerdijk