Velkorysá malá architekura
Galerie(13)

Velkorysá malá architekura

Přestavba má oproti novostavbě vždy nenahraditelnou přidanou hodnotu – vlastní předcházející historii. Rodinný dům nedaleko Prahy se výrazem hlásí ke svému původu a zároveň je hrdě přiznáno vše, co je na něm nového a současného. Objekt původní stodoly byl kompletně přestavěn na rodinný dům se zachováním proporcí a charakteru tehdejší typické hospodářské budovy.

Rodinný dům je postaven v mírně kopcovité lokalitě, v malé vesnici sestávající z 52 domů v okrese Praha – východ. Obec dodnes udržuje zemědělskou činnost a jdou tu také viditelné pozůstatky a památky po těžbě v místním kamenolomu. Tyto dva hlavní činitele se staly určujícími při vytváření rázu nevelké osady. Toto vše vytvořilo ideální podmínky pro rodinný dům, který může využít všechny výhody a specifika pravého venkovského života v přírodě.

Pozemek je v mírném svahu se sklonem směřujícím od uliční části směrem k potoku nacházejícím se na jižní hranici parcely. Přirozený sklon terénu byl v místě stodoly v minulosti vyrovnán návozem zeminy až do výšky 1,5 m. Rodinný dům kopíruje tvar původní stodoly, jen stěna ve východní části byla posunuta o 3 m od hranice pozemku. Počáteční objemová kompozice sestávající ze stodoly, výměníku (taktéž obytná funkce), zůstala zachována a jejich přestavba probíhala po etapách.

Rodinný dům je jednopodlažní s obytným podkrovím, obdélníkového půdorysu. Sedlová střecha bez přesahů a se zapuštěným okapem byla zvolena jako aktuální reakce na okolní zástavbu a atmosféru zemědělské krajiny. Vstup je ze severu a navazuje na přístupovou komunikaci. Francouzská okna směřují na jih a umožňují spojení s velkou zahradou. V přízemí je kladen důraz na jednoduché, logické a relativně variabilní dispoziční řešení. Obytná místnost, kuchyň a jídelna tvoří jeden celistvý prostor, který má navíc vynechanou část stropní konstrukce, což umožňuje propojení s podkrovím. V podkroví, na vzniklé galerii, je umístěna pracovna a je odtud přístup do 2 pokojů, koupelny a šatny.

Při přestavbě byly znovu použity i některé materiály z bývalé stodoly. Rozebrané kamenné zdivo posloužilo na obklad vnějších stěn, oplocení či na boční stěnu pergoly. Taktéž původní krov byl rozebrán, snesen a následně byly některé jeho části, ty vhodné na použití, vloženy do nového krovu. Technologie provedení objektu disponuje moderními prvky, jako jsou zaatikové žlaby a francouzská okna s propisem až do podkroví.

Přírodní materiály dominují nejen v exteriéru, ale i v interiéru. Příjemné barevné řešení a teplé povrchy nabízejí komfort zvlášť v prostředí pro bydlení. Rodinný dům je stvořen k životu v přírodě – ať už vnitřním prostorem, francouzskými okny do zahrady, drobnými zahradními stavbami na velkém přilehlém pozemku u potoka s lesem, pergolou, kamennými zídkami nebo dřevěnou terasou.

Autorský tým: David Kraus, Klára Čápková
Lokalita: Kozovazy, ČR
Realizace: 2013
Podlahová plocha: 385,00 m2
Náklady: 5 milionů Kč

TEXT: Katarína Vankušová
FOTO: Architektura s.r.o.