Rodinný dům po rekonstrukci.

Projekt RenovActive představuje rekonstrukci čtvercového domu

Dům se stanovou střechou a čtvercovým půdorysem o rozměrech okolo 10 × 10 m na zvýšeném soklu. V 50. až 70. letech 20. století zaplavily české i slovenské vesnice a města. Tyto čtvercové domy se stavěly jeden vedle druhého a většinou tak stojí dodnes. Pokud jste i vy jeden z takových domů zdědili nebo v něm již déle bydlíte, společnost VELUX má pro vás návod, jak z něj udělat zdravý a moderní domov.

Výsledkem rekonstrukce, která se ukončila v září 2019, je zvětšení obytné plochy domu na 115 m2, zvýšení úspor energií až o 80 %, ale zejména zdravé bydlení plné denního světla a čerstvého vzduchu. „Uvnitř budov trávíme až 90 % času. Je proto nezbytné, abychom v nich vytvářeli a udržovali zdravé a komfortní prostředí. Z našich průzkumů vyplynulo, že více než úspora energií motivuje Slováky k renovaci zvýšení komfortu bydlení a RenovActive jim nabízí obojí,“ vysvětluje Dagmar Plevačová, generální ředitelka společnosti VELUX.

Rekonstrukce typického čtvercového domu na zdravé a moderní bydlení vychází ze sedmi jednoduchých principů, při jejichž dodržení lze dosáhnout stejných kvalitativních parametrů na úrovni nově postavených domů. „Projekt jsme navrhli ve třech finančních variantách a je dostupný zdarma včetně zkušeností, které jsme získali při realizaci,“ doplňuje Plevačová.

Rodinný dům před rekonstrukcí.
Rodinný dům před rekonstrukcí. |

1. Obytné podkroví

Čtvercový dům nenabízí dostatek prostoru, proto je bydlení v podkroví nezbytnou součástí rekonstrukce. Důležité je zajistit správné prosvětlení, přísun čerstvého vzduchu a zabepečení tepelného komfortu během celého roku, tedy ochranu před chladem v zimě a ochranu před přehříváním v létě.

2. Větší plocha oken

Dostatečně prosvětlit podkroví, ale i celý dům je při přestavbě zásadní krok. Správným prosvětlením domu zajistíte příjemné vnitřní prostředí plné přirozeného světla a čerstvého vzduchu v každé místnosti a na každém patře. Pozor, nelimitujte se jen fasádními okny, do podkroví patří střešní okna, která zaručí optimální světelné podmínky uvnitř domu.

3. Schodišťová šachta pomáhá osvětlení i větrání

Otevřená schodišťová šachta zajistí dostupnost denního světla a přirozené větrání pomocí komínového efektu. Nahromaděný znečištěný vzduch z celého interiéru se rychle odvádí přes střešní okna v horní části schodiště. Prostor by proto měl být otevřený do krovu už z přízemí, případně lze použít schodišťovou šachtu. Takové řešení pomůže nejen efektivně vyvětrat, prosvětlí také přízemí domu.

Otevřená schodišťová šachta zajistí dostupnost denního světla a přirozené větrání pomocí komínového efektu.
Otevřená schodišťová šachta zajistí dostupnost denního světla a přirozené větrání pomocí komínového efektu. |

4. Dynamická ochrana před sluncem

Tepelnou ochranu proti přehřívání pomáhá zabezpečit vnější stínění zasklených ploch. Venkovní rolety poskytnou maximální ochranu před přehříváním a postarají se o příjemnou teplotu během celého dne a všech ročních období, zatemnění z vnitřní strany zase pomáhá správně nastavit noční režim a vytváří podmínky pro kvalitní spánek.

5. Systém hybridního větrání

Hybridní větrací systém kombinuje mechanické a přirozené větrání pomocí automatizace oken a vytápění. V létě se na chlazení domu využívá větrání prostřednictvím komínového efektu. Během zimy pomáhá udržet dobrou kvalitu vzduchu uvnitř mechanické větrání.

6. Lepší energetická efektivita

Kvalitnější obálka domu a moderní topný systém přinesou lepší energetickou efektivitu domu. Obálka optimalizuje energetické parametry a tepelný komfort domu. Důležité je proto staré obvodové stěny i střešní konstrukci zateplit, vybrat si kvalitní okna.

7. Etapizace – základ úspěchu

Rekonstrukci si rozčleňte na několik etap. Renovovat můžete také postupně v závislosti na svých finančních možnostech či požadavcích na velikost užitné plochy v domě. Začněte s nezbytnými modernizačními pracemi. Časem můžete obytný prostor rozšířit.

Návrh rekonstrukce typického čtvercového rodinného domu vypracovala architektonická kancelář Ddak, Doršic Doršicová, na základě vítězného projektu v architektonické soutěži. Rekonstrukce v jejich podání zachovává současný výraz domu a přitom ekonomickým a uskutečnitelným způsobem zlepšuje kvalitu života v něm.

Více informací a projekt domu zdarma získáte na www.renovactive.sk.