Stvořená k odpočinku: Klasická stodola z moderních materiálů má vlastní saunu
Galerie(26)

Stvořená k odpočinku: Klasická stodola z moderních materiálů má vlastní saunu

Tvar klasické stodoly je dnes velmi oblíbený tvar rodinných domů umístěných v přírodě. V současnosti jsou velmi časté rekonstrukce starých, dokonce historických hospodářských staveb, ale zároveň vznikají stále nové budovy v tomto duchu. Jednou z nich je dům z dílny architektonického studia ov-a.

S výhledem na široké okolí

Jen těžko si představit krásnější místo pro odpočinek, než je pozemek, na kterém stojí tato moderní stodola. Nahradila původní chalupu, kterou nebylo výhodné zrekonstruovat či zachovat.

Nachází se mezi lípou a ořechem za vesnicí nad údolím řeky, kde je široký rozhled na okolní krajinu. Jak jsme již naznačili, dlouhý dům s pilíři vychází z tradičního tvarosloví stodol, ale je vytvořen moderními stavebními prostředky a prvky.

Kombinace uzavřených bloků a otevřených částí

„Prostorový koncept domu je založen na vztahu uzavřených soukromých bloků a otevřených částí. Náladou se stavba blíží pavilonu v otevřené krajině. Masivní pilíře z břidlice se střídají s otevřenými prostory mezi nimi.

Konstrukci střechy tvoří dřevěný rám ve tvaru trojúhelníku,“ charakterizují své dílo autoři projektu Jiří Opočenský a Štěpán Valouch.

Namísto televizoru projektor

Dvoupodlažní stavba postavená jako víkendový a rekreační dům poskytuje dokonalý komfort. Velká okna jsou nejen estetická, ale přinášejí do interiéru i množství denního světla a zároveň umožňují přímý kontakt s krásnou okolní přírodou. V přízemí se nachází velká obývací místnost propojená s jídelním a kuchyňským koutem.

Dominantou tohoto společenského prostoru je velký stůl, nechybí krb na dřevo a dvě pohovky. Neobvyklým řešením je umístění zavěšeného projektoru namísto televizoru, který je ukryt ve skříni. Ve stropě jsou osazeny dva stereo reproduktory.

Zadní část domu skrývá domácí wellness v podobě prostorné sauny s vanou a sprchou.

Noční část v podkroví

Druhé podlaží domu, tedy podkroví, má stejnou užitnou plochu jako první, ale úplně jiné určení. Využití této plochy do jisté míry omezuje sedlová střecha, je zde však vše potřebné – dvě pohodlné ložnice a koupelna.

Z jedné z ložnic se dá vyjít na velký balkon. Dům působí velmi esteticky a harmonicky nejen zásluhou použitých materiálů, ale také díky výběru barev.

 

Dům u Železného Brodu v kostce
Autoři: Jiří Opočenský, Štěpán Valouch
Ateliér: ov-a
Spolupracovníci: David Balajka Lokalita: Železný Brod, Česká republika
Datum projektu: 2013
Datum realizace: 2016
Užitková plocha: 140 m2
Zastavěná plocha: 140 m2
Plocha pozemku: 785 m2

Sabína Zavarská
Foto: © Tomáš Souček