Partneři sekce:
  • XELLA

Stromy v japonském domě

Stromy v japonském domě

Kafr a Zelkova stály na pozemku už v době, kdy se dům stavěl. Třicet pět let tak tyto stromy dělaly společnost jeho obyvatelům. Když se ale rozhodlo o rozšíření domu do zahrady, bylo nutné je pokácet. Architekt Hironaka Ogawa ale nechtěl rodinu připravit o vzpomínky se stromy spjaté a rozhodl se pro jejich svérázné zachování. 

V Japonsku velmi rozšířený šintoismus je spíše než náboženství způsob života a vytváření si vztahu se svým okolím. Hlavně pak s přírodou. Takže když byly stromy na pozemku pokáceny, byl přizván šintoistický kněz, aby z místa vyhnal zlé duchy. Stromy pak byly odvezeny a dva týdny intenzivně vysušovány. Hironaka Ogawa se rozhodl, že stromy navrátí přesně na jejich původní místo a zároveň je využije jako konstrukční prvky nové stavby.

Proto bylo nutné stromy maximálně vysušit. Vysoušení a vykuřování stromu trvalo dva týdny.

Dům má dřevěnou konstrukci a kvůli přesnému usazení stromů je zapuštěn 70 centimetrů pod zem. Vysušené a kůry zbavené stromy slouží nejen jako konstrukční prvky, ale zároveň svou barevností definovaly celý interiér.

Architekt nechal přístavbu vyrůst do výšky 4 metrů, nad částí obývacího pokoje díky tomu mohla vzniknout nízká galerie přístupná po žebříku. Hironaka Ogawa věří, že až za pár desítek let majitelé rozhodnou dům znova přestavět, budou původní stromy opět v nějaké formě využity tak, aby nadále zůstaly součástí tohoto místa.

Garden Tree House
architekt: Hironaka Ogawa & Associates / OGA
klient: soukromá osoba
realizace: Japonsko, 2010

WABI-SABI – ZÁKLAD JAPONSKEJ ARCHITEKTÚRY

Veronika Benešová
zdroj: www.ogaa.jp
foto: Daici Ano

RubrikyRodinné domy