Rekonstrukce a dostavba vily v Roztokách
Galerie(17)

Rekonstrukce a dostavba vily v Roztokách

Realizace vlastního bydlení je pro architekty zvláštní výzvou. Kolegové a klienti očekávají, že zde využijí své nejlepší nápady a odvážná řešení. Jenže i u stavby vlastního domu jsou architekti jasně omezeni rozpočtem, takže musí pečlivě zvažovat své potřeby a hodnoty. Architekt Leigh D´Agostino se místo budování novostavby rozhodl zrekonstruovat pro svou šestičlennou rodinu vilu v Roztokách u Prahy.

Pro architekta z pražské architektonické kanceláře 4a Architekti šlo po dvaceti letech úspěšné praxe o první realizaci rodinného domu. Se svou rodinou hledal prostředí s různorodým okolím a blízkou zelení šest měsíců. Nakonec volba padla na město Roztoky, které splnilo požadavky na občanskou vybavenost, okolní přírodu, malý provoz i velmi dobrou dostupnost do centra Prahy. Zakoupil zde pozemek o velikosti tisíc metrů čtverečních, který díky svému vyvýšení oproti sousedním pozemkům umožňuje větší soukromí a lepší výhled do okolí. Stávající objekt však byl ve velmi špatném stavu, který umožňoval ponechat pouze holou nosnou konstrukci.

Hlavním prvkem přestavby se stala bohatě prosklená jižní fasáda. Okna na celou výšku přízemí vedoucí na zahradu a velká okna v dalších patrech maximálně propojují interiér se zahradou a vytváří pocit života uprostřed přírody. Stínění zajišťují venkovní horizontální žaluzie, které zlepšují tepelnou regulaci a zvyšují pocit soukromí.

Přízemí je v rodinném domě řešené jako otevřený prostor propojený s jižní zahradou, který umožňuje živý společný život šestičlenné rodiny, společné vaření i stolování. Při rekonstrukci došlo k rozšíření vily o jedno podlaží, kam architekt umístil další dvě ložnice, ke kterým tak náleží velkorysá střešní terasa. Každý prostor v domě má svou barvu, materiálovou variaci stěny, nebo určitého prvku, který ho ozvláštňuje. Například kuchyni vévodí původní dřevěný trámový strop, ve společenském prostoru byl zas zachován původní trámový strop z betonu.

Vila Roztoky
Architekt: Leigh D’Agostino
Realizace: 2009, Roztoky

-vb-
zdroj: 4a architekti
foto: Ondřej Polák