Partneři sekce:

Příjemný dům v čistém stylu

Příjemný dům v čistém stylu

Tento do jisté míry neobvyklý dům se nachází se na nepříliš velké parcele v příměstské části hlavního města. A právě rozměr pozemku vedl autorku návrhu Markétu Zdebskou k poněkud netradičnímu tvarovému řešení hmoty domu.

„Majitelé si přáli dům s dispozicemi 6 + kk a s malou zahradou,“ říká Markéta Zdebská, „konkrétní představu neměli. Klient byl ale velmi otevřený a spolupracovalo se s ním dobře.“ Na pozemku stál starý dům, který byl však včetně základů kompletně odstraněn. Nahradila ho dřevostavba, která mohla být díky své nižší hmotnosti založena na mikropilotách. Ty jsou v linii rovnoběžné s delší stranou stavby doplněny základovými patkami, provázanými s opěrnou zídkou.

Nadčasové i praktické řešení

Dům je dvoupodlažní a horní patro, v němž je situována klidová část domu, je vysunuto nad terén a zespodu podepřeno dvěma ocelovými nožkami. Sedlová střecha, která svým tradičním tvarem kontrastuje s až futuristicky působícím předsazením hmoty domu nad terén, se jakoby vznáší směrem k dopravní komunikaci. Vysunuté podlaží domu přirozeně doplňuje uliční frontu a současně zastřešuje vstup do domu a parkovací stání. Zbylá část horního podlaží leží na spodním, o něco širším ustupujícím kvádru, kde se nachází obytný prostor a pracovna, orientovaná do ulice.

Při vstupu na pozemek, orientovaný k jihu, byla ponechána stará švestka, a také třešeň. Tyto vzrostlé původní stromy napomáhají spolu s typickou střechou začlenění domu do místní tradiční zástavby. Třešeň navíc zdobí hlavní obytný prostor a schodiště. Koncepce domu mění během dne, a také se střídáním ročních období, díky působení denního i umělého osvětlení svou podobu a stává se z něj živý organismus, což změkčuje jeho na první pohled přísné vzezření.

Čistota barev a propracované detaily

Do domu se vstupuje z jižní strany od parkovacího stání. Z auta lze tedy přejít dovnitř suchou nohou. Na zádveří navazuje hlavní obytný prostor s kuchyní a jídelnou a vedou z něj také dveře do malé technické místnosti s pračkou a dále do koupelny a pracovny. Pracovna, orientovaná do klidné ulice, je navržena pro dvě osoby a propojena dalšími dveřmi s hlavním obytným prostorem. V druhém nadzemním podlaží, kam vede schodiště přímo z obytného prostoru, je umístěna ložnice s šatnou, dva dětské pokoje, hlavní koupelna a apendix chodby, ve kterém je možné příležitostně ubytovat návštěvu, nebo si třeba jen číst. Obytné místnosti jsou, s ohledem na možnosti pozemku, orientovány na jih a na západ.

V celém domě převládají bílé tóny, oživené pouze drobnými akcenty v černé a šedé. Jako sjednocující prvek působí v interiéru domu zelený kaučuk. „Schéma palety tak tvoří podklad pro život“, říká spoluautorka návrhu Markéta Zdebská, „jehož barevnost vtiskne domu konečnou podobu. Těším se z výsledku a ráda bych poděkovala investorům, bez kterých by dům nemohl vzniknout.“ Důležité pro atmosféru stavby jsou detaily, provedené v jednoduchých materiálech a precizně propracované. To dokládá například jemná fazeta na dřevěných stupních schodiště, ale i pečlivě vybrané mřížky, kličky, vypínače, zvonek či baterie, a to nejen pokud jde o typ, ale i o konkrétní odstín.

Od partnerů ASB

Technické údaje:

Projekt: 2010 – 2011
Realizace: 2011 – 2013
Rozloha pozemku: 300 m2
Užitná plocha: 130 m2
Konstrukce: Nosné obvodové stěny 1. a 2. NP – nosná konstrukce z fošen 40×160 mm, vyplněná tepelnou izolací, vnitřní opláštění OSB, parozábrana, instalační rošt 80 mm, vyplněný tepelnou izolací, vnitřní povrch SDK, vnější rošt 80 mm, vyplněný tepelnou izolací, difuzní fólie, fasádní rošt, fasáda
Příčky: konstrukce z KVH hranolů, opláštění SVD nebo SDK
Schodiště: dřevěné stupně i podschodnice
Střešní krytina: plechová poplastovaná, drážková

Autor, autorské dozory, spolupráce na provádění: Markéta Zdebská / BY architects

Spolupráce:
Molo architekti, s. r. o. (DSP, DPS – hrubá stavba)
Pavel Bartoň (projektant elektro)
Lukáš Bartoš (projektant VZT)
Jan Dobeš, Jana Hajasová (DPS – fasáda, okna, interiér)
Jaroslav Jarkovský, MADT a. s. (technická podpora)
Josef Šanda (technická podpora)
Patrik Zamazal (technická podpora)
Eugen Maletič, Delta Light Czech s. r. o. (projekt osvětlení)

Prováděcí firmy:
Naga, s. r. o.
Omistav, s. r. o.
Karel Švec pokrývačství
Truhlářství Jelínek a Kallas

Text byl připraven s využitím materiálů ateliéru BY architects.

Fotodokumentace: Rostislav Zapletal, Markéta Zdebská
Text: Dana D. Daňková

RubrikyRodinné domy