OUTrial house – zimní zahrada nebo atrium

OUTrial house – zimní zahrada nebo atrium

Nedaleko Varšavy stojí dům, který jakoby vyrůstá z okolního pozemku. Pod zelenou střechou se však skrývá moderní bydlení a srdcem domu je atrium, které domu dalo i název. Stavba pochází z dílny studia  KWK Promes.

Zelená mýtina obklopená lesem stála u zrodu projektu menšího domu. Snaha o zachování jejího charakteru dala vzniknout myšlence „vyřezat“ kus travnaté plochy, vyzvednout ji a zastřešit s ní všechny požadované prostory.

Když byl návrh hotov, přišel klient s dalším požadavkem na malé nahrávací studio a zimní zahradu. Zahrada byla vytvořena propojením přízemí s travnatou střechou, a to zářezem do zelené plochy a ohnutím zařezaného prvku dolů, dovnitř domu.

Nepřehlédněte na asb-portal.cz
Vymazlená dřevostavba: Dům, který se s vámi může stěhovat
Rekonstrukce staré stodoly svépomocí
Dům sladěný s okolní krajinou

Zmíněný proces proměnil střechu v atrium, neboť jediný způsob, jak se sem dostat, je skrze interiér domu.

Ovšem na rozdíl od typického atria nabízí nově vytvořený prostor všechny výhody venkovní zahrady, zatímco zůstává bezpečnou, interní zónou v rámci stavby.

Vzniklá konstrukce dala vznik novému typu domu, čemuž odpovídá i jeho značení. OUTrial má odkazovat na koncepci atypického atria, jež je součástí interiéru, stejně jako exteriéru stavby.

Nahrávací studio bylo vytvořeno podobným způsobem jako zimní zahrada, nicméně aby byl zajištěn pracovní komfort rockového hudebníka, je studio izolováno od zbytku domu vysunutím nahoru.

Stavba: OUTrial House
Lokalita: Ksiazenice, Polsko
Autor: Robert Konieczny – KWK Promes
Spoluautor: Marcin Jojko
Projekt: 2004
Realizace: 2005 – 2007
Plocha pozemku: 1 440 m2
Užitná plocha: 180 m2
Obestavěný prostor: 540 m3

Marie Urbancová
Foto: Juliusz Sokołowski