Vymazlená dřevostavba: Dům, který se s vámi může stěhovat
Galerie(14)

Vymazlená dřevostavba: Dům, který se s vámi může stěhovat

Do detailu promyšlený interiér, rychlá „stavba“, nízké náklady na topení a provoz – nejen tyto tři vlastnosti rozhodly, proč si pětičlenná rodina při volbě svého budoucího bydlení vybrala freedomek. Zvolila v současnosti nejoblíbenější typ Z, který na ploše 74 metrů čtverečních nabízí tři ložnice a velkou obytnou kuchyň.

Pokud se vám pod označením freedomek stále vybavuje jen malé stavení v podobě jednoduchého kvádru, které se před pěti lety objevilo na týden v horní části Václavského náměstí a vzbudilo ohromný zájem, a přemýšlíte, jak se dovnitř vejde tolik lidí, mýlíte se. Freedomky za doby své existence prošly velkým vývojem.

Dva základní modely společně vytvořily dům ve tvaru písmene Z

Ze dvou základních modulů si lze vybrat a vyskládat různé velikosti a řešení. A to i postupně během let, jak se rozrůstá rodina a potřebuje větší bydlení. Co však zůstalo, je jejich nezávislost. Vyrábějí se v hale, na místo se dovážejí hotové, proto je i kdykoli můžete přestěhovat z parcely na parcelu a z místa na místo.

Konferenční stolek na kolečkách poslouží na odkládání časopisů nebo občerstvení při sledování televize nebo přijde-li návštěva.

Pro rodinu dělané Z

Varianta typu Z se skládá ze dvou modulů velikost M, z nichž jeden slouží jako obytná kuchyň, nikoli tedy obývací pokoj doplněný o kuchyňský kout. „Je to určitý návrat člověka ke kořenům. Rodina se kdysi setkávala hlavně v kuchyni u velkého stolu, tak proč mu nenabídnout čestné místo v tomto domě,“ říká architekt a autor freedomku Marek Štěpán. Prostor zaujme nejen tímto dispozičním pojetím, ale už zde se projevuje řešení prostoru do posledního detailu. Kuchyňská linka, zde ve tvaru písmene L, se skládá z klasické sestavy spodních skříněk a horních hlubokých 45 centimetrů. Architekt však nad ně nechal ke stropu zavěsit ještě další řadu horních modulů, které se táhnou přes celou šířku místnosti až do obývací části, a slouží k ukládání pro méně používané věci. Takové, které člověk používá jen párkrát do roka, ovšem někde je skladovat musí.

Pokud stolek nepotřebujete, zasunete ho pod pohovku, kde splývá s okolními zásuvkami, které tvoří korpus sedačky a nabízejí tak spoustu úložného místa.

Pod dvojlůžkem v ložnici rodičů se také nacházejí velké zásuvky.

Nepřehlédněte na asb-portal.cz
Mohou být severské interiéry útulné?
Rekonstrukce staré stodoly svépomocí
Dům sladěný s okolní krajinou

S milimetrovou přesností

Nábytek v obývacím pokoji zastupuje otevřená police a sestava skříněk pod televizorem. Že si nedovedete představit, jak byste v takovém domě bydleli, když byste neměli kam uklidit deky, polštáře, časopisy a další nezbytné věci, které jsou k životu třeba? Pozorně se podívejte na pohovku. Sice na ní nejprve upoutá citronově žluté čalounění, ale při podrobnějším zkoumání zjistíte, že její korpus tvoří vysouvací zásuvky. Ty nabídnou spoustu místa právě na věci, které potřebujete mít často po ruce.

Dům je zařízený nábytkem na míru, což platí i pro palandu a sestavu skříní v jednom z dětských pokojů.

Tmavá podlaha a bílý nábytek jsou spojovacím prvkem celého interiéru.

Krásnou ukázkou „milimetrové“ přesnosti je konferenční stolek. Ten samozřejmě máte vytažený u pohovky tak, abyste si na něj mohli odložit při sledování televize nebo když přijde návštěva, pití či drobné osvětlení. V případě, že ho nepoužíváte a v místnosti by jen překážel, ho zasunete pod sedačku, kde je na něj vyčleněné místo. Podobné netradiční úložné prostory lze najít i ve všech třech ložnicích, z nichž jedna slouží rodičům, dvě se proměnily v dětské pokoje. I zde se setkáte s tím, že prostor pod postelemi tvoří velké plnovýsuvné zásuvky na ukládání věcí. A rozhodně nejde o malé šuplíky jen na drobnosti. Při velikosti lůžka dva krát dva metry se pod postel vlastně vejde velká šatní skříň naležato.

V koupelně dala rodina přednost sprchovému koutu.

Vzhledem k počtu obyvatel domu byla zvolená samostatná toaleta.

Nízké náklady na život

Nejen chytře řešený prostor, ale také nízké provozní náklady jsou to, co se majitelům na freedomku líbí.  Nosnou konstrukci tvoří lepené dřevo (tento materiál tvoří 95 % konstrukce) se spoji chráněnými švýcarským patentem. Tloušťka izolace je 30 cm, což odpovídá tepelně-izolačním vlastnostem cihlové stěny o šířce 3,6 metru. Koeficient prostupu tepla U stěn je 0,18 W/ m² K u podlahy a stropu pak 0,20 W/m² K. Díky tomu jsou náklady na vytápění minimální. Jak tyto parametry, tak i hmotnost domu dvě tuny, dokazují, že nejde o žádný „papírový“ mobilheim určený jen pro dočasné bydlení, právě naopak.

Vestavěné skříně se nacházejí i ve vstupní hale.

Typickým prvkem freedomků je vodorovný obklad fasády ze severského modřínu.

ARCHITEKT MAREK ŠTĚPÁN: Freedomek je vymazlená dřevostavba

Freedomek byl původně originální garsonkou nezávislou „na civilizaci“, dnes na tomto konceptu vznikají velké rodinné domy. Máte z toho radost?  
Asi bych jej nenazýval ani garsonkou, ani velkým rodinným domem. Jsou to prostě skvělé obytné a vymazlené dřevostavby. V těch větších může bydlet celá rodina. No, a radost z jejich vývoje samozřejmě mám.

Současné freedomky jsou vlastně základní model v několika velikostních variantách a různých způsobech skládání. Uvažujete i o variantách co se týká vzhledu, například že byste vymysleli jinou fasádu, zvětšili okna a podobně?
Ano, uvažujeme o nových fasádách a brzy je i budeme nabízet. Všechny jsou dřevěné, budou mít i stříbřité tóny. Kultovní fasáda z vodorovných  kosočtverečných latí prostřídaná sem-tam latí širší však zůstane pouze jedna.

Dům kolem dokola obklopuje dřevěná terasa.

Nabízíte domy ve třech úrovních výbavy, která z nich je nejžádanější?
Nejžádanější je zlatý střed, tedy freedomek s naším nábytkem v sestavách  navržených přesně pro něj. Klient si pouze vybere z mnoha prostorových sestav a z doporučených barevností. Šetříme mu tím čas. V základní výbavě freedomku je samozřejmostí kompletní koupelna, topení, světla, podlahy, dveře a podobně. V tomto jsme světlou výjimkou.

Na veletrhu dřevostaveb byla k vidění spousta  „variant“ freedomků – tedy jednoduchých staveb s dřevěnou fasádou. Proč by si měl člověk koupit ten váš?  
Náš vývoj freedomku trvá už osm let a trh s mobilními modulárními dřevostavbami jsme vlastně u nás vytvořili. Proto známe potřeby našich klientů, náš dům je pro ně navržen i ergonomicky.

Přízemní freedomky svým pojetím a volbou materiálu krásně splývají s okolní krajinou.

Magdaléna Krajmerová, foto: archiv freedomky