Nízkoenergetický bytový dům v Praze-Strašnicích

Nízkoenergetický bytový dům v Praze-Strašnicích

Ačkoliv se ještě stále mnozí developeři obávají přicházet na trh s nízkoenergetickou a pasivní výstavbou velkých bytových projektů, ti, které na tuto kartu vsadili, však dokazují, že vyšší počáteční investice za kvalitu investorům nevadí. A to nejen ve velkých městech.

Jedním z takových projektů je Vila Augustus podle projektu ateliéru Podlipný Sladký architekti, která se nachází ve vilové čtvrti v Praze – Strašnicích. Jejím developerem je společnost JRD, která se na nízkoenergetické stavby specializuje.

Okolní zástavbu tvoří rodinné domy a dvojdomy vilového charakteru. Stavba vznikla na pozemku po demolici nevyhovujícího rodinného domu, který byl zvětšen přikoupením sousední zahrady. Bytový dům má čtyři nadzemní a jedno podzemní podlaží, obsahuje devět bytových jednotek a komfortních sedmnáct parkovacích stání v podzemní garáži.

Jižní část pozemku je rozdělena na zahrady přináležející k přízemním bytům. Jsou upraveny stupňovitě a reagují tak na svažitost pozemku a stávající vzrostlé stromy.

S rekuperací a tepelným čerpadlem

Dům je navržen a realizován jako nízkoenergetický, tj roční spotřeba tepla na vytápění nepřesahuje 50kWh/m2. Vytápění bytů je navrženo jako teplovzdušné pomocí větracích jednotek s rekuperací umístěných v každém bytě.


Zdrojem tepla pro vytápění a ohřev TUV je tepelné čerpadlo se čtyřmi zemními vrty. Větrací jednotky v jednotlivých umožňují také pasivní chlazení v letním období a využívají rovněž energii ze zemních vrtů.

Kontrasty na fasádě

Hmota objektu je rozdělena do dvou třípodlažních hmot s vloženou zapuštěnou hmotou komunikačního jádra – schodiště s výtahem, která přechází do čtvrtého ustupujícího podlaží. Hlavní hmoty domu a vložené komunikační jádro spolu barevně a materiálově (světlá omítka, tmavý obklad) kontrastují.

Severní fasáda do ulice Na výsluní je více uzavřená, dominují zde omítané plochy fasády s kompozicí francouzských oken a meziokenních panelů. Výrazné prosklení schodišťového prostoru do ulice umocňuje rozdělení objektu do dvou hmot.

Jižní fasáda se do zahrady otevírá velkými prosklenými plochami s vykonzolovanýmu balkóny, které jsou zvýrazněné bílými rámy z hladké omítky. Ustupující patro je ukončeno tenkou výrazně vykonzolovanou římsou, která navozuje pocit lehkosti posledního podlaží.
Hlavní hmoty domu jsou omítané hladkou omítkou ve světlém odstínu.

Okna proti přehřívání

Vložená hmota komunikačního jádra, ustupující podlaží a východní dvoupodlažní část jsou obloženy tmavým velkoplošným obkladem z dýhovaných desek Parklex. Okna jsou navržena jako dřevěná z EUROprofilů s trojskly v tmavém odstínu a jsou doplněna předokenními horizontálními žaluziemi, aby nedocházelo k přehřívání obytných místností v letním období. Zábradlí balkónů a teras jsou celoskleněná s vloženou polotransparentní fólií.

kak
Foto: Podlipný Sladký architekti