Ultranízkoenergetické, bezbarierové a s volnou dispozicí – řadovky v Nové Dubnici

ytong nova dubnica serie 01 13
Zdroj: XELLA

V Nové Dubnici ve čtvrti Dlhé Diely vyrostla rozsáhlá zástavba. Velký podíl na jejím vzniku má společnost Neture Bau, která zde kromě 14 řadovek realizovala technickou a dopravní infrastrukturu částí čvrti a pod jejch křídly bylo naprojektovaných a realizovaných také několik individuálních rodinných domů.

Řídí se zásadou poskytnout majitelům pohodlné a kvalitní bydlení s výhledem do budoucna. Už řadu let staví v nízkoenergetickém standardu, blížícím se pasivnímu. Vybírají kvalitní materiály s dlouhou životností a snaha o variabilitu projektu také v mnoha ohledech počítá s potřebami seniorů.

Společnost Neture Bau působí v oboru od 90.let a jedná se spíše o menší rodinnou firmu. Stavební společnost působila do roku 2001 zejména v Německu, kde její majitel získal přehled o aktuálních trendech a také si zvykl na poměrně vysoké nároky klientů po stránce energeticky úsporného, zdravotně nezávadného a kvalitního bydlení. Firma svou aktivitu za posledních téměř 20 let zaměřuje na okolí Nové Dubnice.

„Dalo by se říct, že děláme rodinný development v měřítku nepřesahujícím naše možnosti. Nestavíme velké projekty, ale pracujeme s každým klientem individuálně. S developmentem máme společné to, že jim zajistíme opravdu široký servis od pozemku přes projekt až k předání hotové stavby bez zařizovacích prvků“, vysvětluje jejich činnost jeden z majitelů Ing. Matěj Rehák. V Nové Dubnici za tuto dobu postavili zhruba 30 domů, což jim umožňuje poskytnout individuální služby a dostatek pozornosti každému projektu.

Nová čtvrť je připravená na 21. století

Ve čtvrti Dlhé Diely v Nové Dubnici začala Neture Bau v roce 2006 koupením tehdy zemědělského pozemku a k myšlence vybudovat tu novou čtvrť se přidalo i město. Společně se začali věnovat novému urbanistickému projektu – vznikly zde byty postavené městem, ale také individuální řadové domy budované právě společností Neture Bau, která se podílela na vzniku inženýrských sítí a komunikací.

Díky jejich přispění ke koncepci jsou například chodníky bezbariérové – od počátku usilovali o celkovou urbanistickou kvalitu celé lokality. Jejich aktuálním největším vlastním projektem je výstavba 14 řadovek. Jsou koncipovány jako patrové domy s poměrně volnou dispozicí – zejména v přízemí je prostor variabilní a je propojený se zahradou.

Tato část domu je bezbariérová a také koupelna na tomto patře se dá s malou úpravou změnit pro potřeby lidí s hendikepem. V patře se nacházejí tři prostorné pokoje. Esteticky jsou domy pojaty jednoduše a minimalisticky, výrazným prvkem je obklad fasády – použili zde červený smrk původem z lokálních zdrojů. Domy splňují kritéria energetické třídy A0 a obsahují prvky energeticky pasivní výstavby.

Ochlazované plochy jsou velmi malé, prosklené části jsou optimalizovány tak, aby poskytovaly energetické zisky v zimě a současně aby se interiér nepřehříval. U každého domu byla jako součást standardního vybavení instalována rekuperace a stínicí technika.

Myšlenka úsporného a pasivního stavění mě zaujala už v době studií. Později jsem se certifikoval jako projektant pasivních budov v Inštitúte pre pasívne domy a také v Passivhaus Institut v Darmstadtu, v tomto oboru se i nadále vzdělávám. Mnohé zajímavé podněty si přinesl také můj otec, který má zkušenosti z Německa. Snažíme se tyto prvky ekologického, úsporného a zároveň pohodlného bydlení uplatnit v našich projektech,“ popisuje pan Rehák jejich přístup k projektu.

ytong nova dubnica serie 01 20
Source: XELLA

Inovativní přístup potřebuje inovativní materiál

Domy jsou postaveny s ohledem na budoucnost stavebnictví i majitelů – je zde patrná snaha nabídnout bezstarostné městské bydlení i znalost vývoje nových norem. Do této koncepce zapadá také volba stavebního materiálu – obvodové zdivo je z tepelněizolačních tvárnic značky Ytong, tento systém byl použit také u vnitřních příček.

Výhodu Ytongu vidíme v tom, že je homogenní a vhodným zabudováním je možné poměrně jednoduše realizovat potřebnou vzduchotěsnou obálku domu. S materiálem Ytong dokážeme efektivně zabránit vznikům tepelných mostů. To je pro domy, které jsme chtěli dovést na hranici pasivních hodnot, důležité. Také díky snadné opracovatelnosti Ytong přispívá k variabilitě prostoru – například přízemní obytná část je koncipována tak, aby si finální umístění kuchyně zvolili majitelé. A materiál, do kterého se dobře umísťují zařizovací prvky, jim umožní snadnou realizaci,“ uvádí k volbě materiálu pan Rehák.

S výrobcem tohoto materiálu jej také spojuje zájem o vzdělávání v oboru a sledování trendů, „Své zaměstance vzděláváme v technologických postupech a já sám se snažím účastnit vzdělávacích aktivit, jako jsou konference a semináře pořádané nejen výrobcem Ytongu. Využívám také konkrétní podpory jejich technických poradců při projektování detailů,“ uvádí ke spolupráci.

V současné době je sedm řadovek již hotových, jedním z majitelů je také přímo Ing. Rehák, který zde s rodinou bydlí. Další etapa nových sedmi řadovek bude dokončena příští rok. V nedaleké době je čekají další zajímavé a v mnoha ohledech větší výzvy a práce na nich se nyní rozbíhají.

ytong nova dubnica serie 01 1
Source: XELLA

www.ytong.cz

ZDROJ: PR článek společnosti XELLA