Nízkoenergetické bydlení s vynikající tepelnou akumulací
Galerie(6)

Nízkoenergetické bydlení s vynikající tepelnou akumulací

Příkré stoupání uzoučkou uličkou se vyplatilo a mezi původními chatičkami a novými, moderními domy se mi otevřel krásný výhled na Dobřichovice. Osvěžující blízkost lesa a naprostá absence hluku mě hned v prvních minutách přesvědčily, že manželé Petákovi si našli ideální místo pro bydlení. Na mírně svažitém pozemku obklopeném vzrostlými stromy vyrostl za poslední dva roky jejich moderní, nízkoenergetický dvojdům ze systému KMB SENDWIX.

Dům o zastavěné ploše více než 200 m2 tvoří dvě patrové čtvercové části o rozměrech 10 × 10 m a 8 × 8 m spojené přízemím. Vchody do obou domů jsou dle přání majitelů samostatné a nacházejí se v přízemní spojovací části objektu. Na opačné straně dvojdomu nabízí odpočinek prostorná terasa. Z většího domu, který obývají Petákovi, sem vedou prosklené dveře z obývacího pokoje v přízemí. Do přízemní části Petákových je situována ještě prostorná kuchyně a jeden pokoj, v prvním patře se nachází ložnice a jeden další větší pokoj. Obdobné členění má také menší část dvojdomu, který obývá dcera, v něm je v přízemí pouze jeden obývací pokoj spojený s kuchyní. Horní patra obou domů spojuje terasa nad přízemní částí objektu.

Při porovnání tepelné akumulace zvítězilo vápenopískové zdivo

Původně Petákovi uvažovali o dřevostavbě. Pak se ale rozhodli, že projekt upraví na nízkoenergetický zděný dům. Při rozmýšlení o zdicím systému rozhodly především parametry, zejména tepelná akumulace.

V oblasti tepelnětechnických vlastností nad ostatními systémy výrazně vynikalo vápenopískové zdivo SENDWIX od společnosti KM Beta. Vápenopískový kvádr má výbornou tepelnou akumulaci především díky své vysoké objemové hmotnosti a hustotě. To umožňuje překlenout teplotní výkyvy mezi dnem, nocí a v přechodných obdobích, jako je jaro nebo podzim, aniž by bylo nutné zapnout otopnou soustavu, čímž se významně sníží spotřeba energie.

Kompletní systém

Hrubá stavba z vápenopískového zdiva SENDWIX stojí na betonových základových pásech. Investoři si vybrali zdicí systém ve variantě SENDWIX P, v rámci které se na vápenopískové zdivo přikládá tepelná izolace z kontaktního stabilizovaného polystyrenu. Nosné zdivo tvoří prvky KMB SENDWIX 8 DF-LD s rozměry 248 × 240 × 248 mm vyzdívané na lepidlo. Příčky v interiérech tvoří prvky KMB SENDWIX 4 DF-LD (248 × 115 × 238 mm) s vynikajícími akustickými vlastnostmi. Málokterý materiál dosahuje stavební neprůzvučnosti 42 dB již při tloušťce 115 mm. Překlady nad okny a dveřmi jsou rovněž ze systému KMB SENDWIX, jde o překlad SENDWIX 8 DF nad nosným zdivem a překlad SENDWIX 2 DF nad příčkami.

Zdění s vápenopískovými prvky se tak trošku podobá skládání dětských kostek: Je rychlé a jednoduché. Při vhodném návrhu stavby v půdorysném modulu 125 mm se již v rámci projektu eliminuje pracné řezání nebo sekání cihel na stavbě. Pokud by stavěli znovu, uvítali by však Petákovi urychlení a usnadnění manipulace s jednotlivými vápenopískovými prvky v podobě zdicího jeřábku, který výrobce vápenopískového zdiva, společnost KM Beta, nabízí k zapůjčení.


TECHNICKÉ ÚDAJE
Stavební firma: respo Lety
Charakteristika: nízkoenergetický dvojdům
Užitná plocha: cca 300 m2
Zastavěná plocha: 200 m2
Větrání: Atrea, RC 330
Vytápění: podlahové vytápění, tepelné čerpadlo NIBE, krbová vložka Schmid
Konstrukční systém: vápenopískové zdivo SENDWIX – prvky 8 DF, 4 DF + překlady (KM BETA)
Střešní krytina: plechová, Metrotile
Okna: dřevěná s trojsklem, PKS MONT, a. s., dekor dub

Více o použitém vápenopískovém zdivu na www.sendwix.cz

–>–>