Investujte do ekologického bydlení. Získáte svobodu a ušetříte peníze

Investujte do ekologického bydlení. Získáte svobodu a ušetříte peníze

Vybudovat si ekologicky a energeticky šetrné bydlení nestojí mnoho úsilí, když víte, jak na to. Nejefektivnější je kombinace přírodních materiálů s moderními technologiemi, které z klasického bydlení vytvoří samostatný a pohodlný domov.

Začněte už u materiálů

Pokud na to jdete tzv. od píky, myslete už na materiály, se kterými stavíte. Nejvýhodnější je v tomto ohledu dřevo, které má nejlepší nízkoenergetický potenciál. Pro stavbu základů jsou pak vhodné také vápencovopískovcové bloky a podobné přírodní materiály, které dobře zadržují teplo.

Co se týká interiéru, dřevo by mělo hrát prim i zde, můžete ho ale doplnit sklem i kovy, které jsou skvělým doplňkem nejen termoregulačně, ale také co se týká designu vašeho domova. Při výběru materiálů myslete také na jeho původ. Dřevo by mělo mít certifikaci, že pochází od dodavatelů, kteří s ním v rámci průmyslu nakládají svědomitě a lesy obnovují.

Dalším principem, který byste si při stavbě nebo rekonstrukci ekologického bydlení měli osvojit, je tzv. upcyklace a využití již zhotovených produktů, určených původně třeba k něčemu jinému. V praxi to znamená, že například využijete staré dřevěné palety, z kterých vytvoříte stylovou lavičku. Upcyklaci naleznete na internetu i v tištěných médiích také pod heslem DIY (Do it yourself).

V kuchyni ušetříte nejvíce

Při výběru vybavení a spotřebičů dosáhnete největší změny v kuchyni. Na vaření byste měli zvolit indukční desku, která je v současnosti jednoznačně nejúspornějším řešením, ačkoli možná budete muset vyměnit část svého nádobí, protože indukční deska ohřívá pouze nádoby s feromagnetickým dnem. V dlouhodobé perspektivě se vám to ale zaručeně vyplatí. Vyřazené nádobí můžete opět využít i k jiným účelům, například jako originální květináče.

Při pořizování lednice, myčky na nádobí a dalších spotřebičů vždy sledujte, do které energetické kategorie produkt spadá. Ty nejúspornější jsou označené písmenem A, u ledniček pak A++. Tato označení přitom nejsou pouhými nálepkami na výrobcích, jejich pravdivost pravidelně kontroluje Státní energetická inspekce i Česká obchodní inspekce.

Vše završte chytrými technologiemi

Vést šetrnou domácnost vám kromě návratu k přírodním materiálům značně usnadní kromě výše zmíněného zabudování nových technologií. Nemusíte zrovna stavět chytrou domácnost, stačí se zaměřit na detaily, jakými jsou inteligentní vypínače, které se postarají o to, aby se nesvítilo v prostorách, kde zrovna nikdo není. Funkce stmívání navíc v interiéru zajistí ideální atmosféru pro všechny aktivity. Zvažte také chytrou termoregulaci, která ovládá vytápění tak, aby bylo úsporné a zajistilo vám přitom v bytě či domě v době vaší přítomnosti příjemnou teplotu.

Nejlepší ochránce bydlení? Pojištění domácnosti

Samozřejmě, že při takové přeměně své nemovitosti vám bude záležet také na její ochraně. Už při stavbě ji můžete vybavit různými bezpečnostními prvky, ovšem tím základním by mělo být pojištění domácnosti. To si můžete snadno sjednat do pár minut online například u ČSOB Pojišťovny, kde mimo jiné získáte každý rok bonus až 3 % a prodloužení záruky spotřebičů až na 5 let.

ZDROJ: PR článek společnosti ČSOB Pojišťovna

RubrikyRodinné domy