Dva domy v jednom

Dva domy v jednom

Rodinné dvojdomky jsou u nás oblíbeným druhem bydlení. Že ale nemusí jít jen o dva slepené identické domy, ukázali na projektu Two in One House architekti z ateliéru Clavienrossier Architectes . Dům v ženevské rezidenční čtvrti díky svému netradičnímu půdorysu dokonale skrývá fakt, že jde o dva domy v jednom.

Dům stojí na jedinečném místě na samém kraji Ženevy, hned u lesa a s dalekým výhledem. Disponuje velkou otevřenou zahradou a lichoběžníkovým bazénem, který architekti umístili na pozemku co nejblíže k lesu. Dům nejvíce zaujme svou netradiční geometrií, především šestiúhelníkovým půdorysem, díky kterému se jen těžko odhaduje velikost celého objektu. Také rozvržení otvorů ve fasádách přispívá k dokonalé iluzi vily pro jedinou rodinu, přestože je dům horizontálně rozdělen na dvě zcela samostatné jednotky. Oba byty mají dvě ložnice a velký obytný prostor s kuchyňskou linkou, jeden je ovšem o něco větší a tedy i odlišně řešený.

V přízemí třípatrového podsklepeného domu jsou umístěny prostorné obývací pokoje s kuchyňskými linkami. U většího bytu se architekti rozhodli celý jeden roh budovy prosklít a umožnit tak obyvatelům jedinečný výhled do švýcarské krajiny. Druhé patro náleží ložnicím a u většího bytu i prostorově velkorysé koupelně s francouzským oknem a terasou. V druhém bytě posunuli architekti hlavní koupelnu až do třetího patra, které ovšem zabírá celé. I tato koupelna má přímý vstup na zapuštěnou terasu skrz prosklené dveře. Třetí patro ve větším bytě je pak řešeno jako velký otevřený prostor s multifunkčním využitím a přístupem na hlavní terasu. Jako hlavní materiál zvolili architekti probarvený beton a to dokonce i na střechu. Beton doplnili o modřínové dřevo na terasách a okenních rámech.

Two in One House
architekt: Clavienrossier Architectes
realizace: 2012, Švýcarsko

-vb-

zdroj: Clavienrossier Architectes
foto: Roger Frei

RubrikyRodinné domy