Dům z filmu Muži, kteří nenávidí ženy
Galerie(10)

Dům z filmu Muži, kteří nenávidí ženy

Trilogie Millennium od švédského novináře a spisovatele Stiega Larssona se stala světovým bestsellerem a dočkala se tedy rázem i filmového zpracování. Nejdříve se k filmovému zpracování rozhoupali Švédové ve spolupráci s Dánskem, Norskem a Německem. Hollywood ale na sebe nenechal dlouho čekat. První díl už je dlouho natočený, a pokud se na jeho zhlédnutí teprve chystáte, nečtěte dál. Ale pokud jste film Muži, kteří nenávidí ženy s Danielem Craigem v hlavní roli už viděli, pravděpodobně tento švédský dům poznáváte.

Letní dům Abborrkroken/ Överby je dílem architektonické kanceláře John Robert Nilsson Arkitektkontor. Stojí na náhorní plošině na vrcholu skalnatého výběžku a poskytuje svým obyvatelům nádherný výhled na záliv. Betonový základ domu pokryli architekti gottlandským vápencem a vytvořili tak masivní postavec, na kterém černě obložený dům krásně vyniká. Zároveň tento podstavec tvoří pochozí zpevněné plochy kolem celého domu. Na západní straně s výhledem na moře se tato vápencová plocha rozšiřuje ve velkou terasu s bazénem a posezením, které je kryté před větrem. Stejný vápenec, který je použitý v exteriéru, je použitý i v interiéru, čímž se stírá hranice mezi jednotlivými prostředími.

Ze vstupní strany vypadá dům díky své černé fasádě velmi nepřístupně. Přitom ostatní obvodové stěny domu jsou tvořeny převážně strukturálním zasklívacím systémem izolačních celoskleněných stěn. Navíc spodní části rámů jsou zcela zapuštěné a skryté mezi vápencovými deskami, takže hranice mezi venkem a interiérem prakticky neexistují. Dům je napěchovaný moderními technologiemi. Například voda je pro dům získávána odsolováním mořské vody, pro vytápění a ohřev vody je dům vybaven geotermálním čerpadlem a zajímavý je i způsob chlazení domu, protože vzduch je do domu pumpován skrze skalní šachtu, kde se ochlazuje. Nechybí ani kompletní inteligentní monitorování objektu, které můžete ovládat třeba přes telefon. V americké adaptaci filmu Muži, kteří nenávidí ženy je dům Överby sídlem nebezpečného násilníka a vraha. V jeho sklepě našlo smrt mnoho žen a chvíli to vypadalo, že zde skončí i Mikael Blomkvist, hlavní hrdina příběhu. Ve skutečnosti tento dům žádný sklep nemá, což je nejspíše důvod, proč jsou skuteční majitelé schopni v tomto domě žít i po zhlédnutí filmu.

Villa Abborrkroken/ Överby
architekt: John Robert Nilsson Arkitektkontor
klient: Soukromá osoba
realizace: Švédsko, 2008

Veronika Benešová
zdroj a foto: www.jrn.se