Dům v Montrealu je tak trochu malou tělocvičnou

Dům v Montrealu je tak trochu malou tělocvičnou

Co všechno by matka neudělala pro své dvě sportovně nadané děti. Aby byly stále v pohybu, nechala svůj dům přizpůsobit trvalému sportovnímu vyžití.

K rekonstrukci domu oslovila architektonické studio Naturehumaine, které navrhlo moderní, čistý, funkční a nadčasový design domu v kanadském Montrealu. Obytný prostor domu přetransformovali v doslova designovou tělocvičnu, ve které již dospělé děti mohou aktivně trávit veškerý volný čas.

Architekti v prvním kroku odstranili rozdílné úrovně podlahy a srovnali je do jedné. Zcela otevřeli velkorysý veřejný prostor domu a chytře ho rozdělili do dvou funkčních úrovní. V první úrovni se nachází veřejná část domu, obývací pokoj s kuchyní a jídelním koutem, pracovna a zázemí. To je navrženo v černém bloku, který probíhá téměř po celé délce patra.

Prostor je rozdělen dvěma vloženými bloky ve druhé úrovni domu, v nichž má každé dítě své soukromí, svůj prostor pro odpočinek. V každém bloku je navržena ložnice s koupelnou a úložnými prostory pro oblečení. Přístup do obou bloků je zajištěn po horní ploše černého průběžného boxu. Interiér je laděn v šedých tónech, doplněn tyrkysovou barvou. Použitá překližka na povrchu bloků příjemně kontrastuje s použitou matnou černou barvou a čistou bílou.

Podlaha je dřevěná, šedá, ladí se dřevem použitým na kuchyňském ostrůvku, kde je použito dřevo bělené, avšak ve stejné struktuře. Luxusní plně vybavené dva kuchyňské ostrůvky ukrývají dostatečně velký prostor pro veškeré kuchyňské vybavení. V černém bloku jsou ukryté další prostory pro ukládání potravin a textilií. Kuchyň je doplněna i skromným barovým posezením, pro láhev něčeho ostřejšího stačí sáhnout do protějších polic. Žlutá barva barových židliček se opakuje taktéž na obkladu spodní koupelny.

A v čem tkví tajemství možnosti věčného pohybu? Dostatečně vysoký prostor je jako dělaný pro zavěšení sportovního náčiní. Příjemnou denní posilovnou mohou být třeba právě gymnastické kruhy nebo nástěnná hrazda, oboje náčiní děti využívají. V interiéru pak ze stropu visí už jen osvětlení. V dnešní době tolik trendy zavěšené jednoduché žárovky na dlouhém kabelu v kombinaci se zápustnými svítidly v podhledech. Snad jen ještě zakoupit sedací soupravu a volně stojící stmívací lampu pro relaxaci po sportovním výkonu.

Magdalena Nováková
Foto: Adrien Williams

RubrikyRodinné domy