Dům pro Vysočinu

Pokud bychom chtěli vyjádřit jedním slovem ideu vzniku tohoto domu právě v tomto místě, stačil by zřejmě výraz „jednoduchost“. Jednoduchost ve své nejkrásnější podstatě. Pozemek na okraji vesnice jako předěl či spojnice osídlení a volné krajiny s poli, lesy, rybníky a kopci, a na něm tvarově lapidární dům.

Vznik, vzhled a celkovou koncepci domu vystihuje nejlépe jeho autor Ing. Radek Hadrbolec: „Chtěli jsme, aby dům maximálně zapadl do krajiny a vycházel z tradice a místní kultury kraje, ale přitom si zachoval současnost.

Šlo tedy o ztvárnění tradice z pohledu dneška, jejímž výsledkem je moderní stodola. Dům je tedy vlastně tvarově jednoduchá banální stodola, osvědčený kvádr se sedlovou střechou. Pro drsný kraj po staletí osvědčené řešení.“

Dům pro vysočinu 5

Staronová dobrá stodola

Ano, stodoly jsou právě v kurzu. Nejen u nás, ale i jinde ve světě. Staré objekty jsou rekonstruovány, aby sloužily k bydlení, novostavby naopak přebírají prostý habitus, který má kromě jednoduchosti mnoho dalších výhod – poměr dlouhých a kratších stran umožňuje optimální umístění domu na pozemku nejen vzhledem ke světovým stranám, a tedy tepelným a světelným ziskům, ale také s ohledem na co nejlepší využití volné plochy parcely na relaxaci a třeba i sad či užitnou zahradu podle velikosti pozemku a přání investora.

Sedlová střecha nabízí využití podkroví, navíc lépe odolává extrémním výkyvům počasí, větší objem zděných ploch zase pomáhá domu lépe se vyrovnat s přehříváním interiéru v letních měsících. V tomto případě je dům umístěn podél severovýchodní hranice pozemku s příjezdovou cestou, aby zůstala co největší část na jižní straně pro zahradu, na niž je tak z domu příjemný výhled. Při stavbě byly použity klasické materiály – kámen, sklo, dřevo, černý kov.

Dům pro vysočinu 4

Základ tvoří konstrukce z tepelněizolačního keramického zdiva, na něm je 180 mm široká kamenná přizdívka se 40mm provětrávanou vzduchovou mezerou. Fasáda je kamenná. „Veškerý kámen byl získán na okolních polích tak, jako tomu bývalo dříve,“ vysvětluje Radek Hadrbolec.

„Na současnost odkazují oplechovaná ostění a nadpraží okenních a dveřních otvorů z exteriéru (a také z interiéru kolem vnitřní kamenné štítové zdi) antracitovým AL plechem. Tmavá ostění též zdůrazňují hloubku zapuštění oken, která je díky kamenné přizdívce kolem 300 mm, což je typické pro staré chalupy lidové architektury s tloušťkou zdiva kolem 1m.“

Dům pro vysočinu 15

Multifunkční terasa

Za pozornost stojí krytá terasa, která příčně protíná prostor domu. Má několik funkcí naráz – je průchodem či průjezdem, přístřeškem pro auto, který slouží zároveň jako vstup do domu a do skladu a výstup na terasu. Z obou stran uzavíratelnými posuvnými vraty „do stodoly“ lze jednoduše měnit využití. Opět ta jednoduchost – zcela prostý prvek vytváří nejen esteticky zajímavý průhled do zahrady, funguje navíc jako exteriér a interiér zároveň.

Neopomenutelnou výhodou tohoto řešení je přispění k vyrovnanému klimatu v domě – díky vratům se minimalizuje počet oken a dveří na fasádě, krytá terasa obezděná kamenem v horku chladí, akumuluje teplo přes den a večer z kamene teplo sálá.

Dům pro vysočinu 2

Vzduch a světlo

Na jižní straně směrem je dům otevřen do zahrady velkými prosklenými plochami, které tak opticky propojují obývací halu se zelení. Hala je vysoká přes dvě podlaží až do podkroví, což vnáší do vnitřku domu světlo a vzdušnost. „Stropy jsou trámové dřevěné,“ popisuje Radek Hadrbolec, „trámy jsou kotveny z boku do železobetonových ztužujících věnců přes ocelové patky chemickými kotvami.

Věnce tak tvoří nadpraží velkých prosklených ploch a průjezdu a nahrazují tak jinak nezbytné překlady. Díky tomu okna končí zároveň se stropem. Dispozice domu je též jednoduchá a úsporná, zajímavým řešením je napojení odpadů na jedinou stoupačku.

Od partnerů ASB

Dům pro vysočinu 10

Interiéru dominuje kamenná štítová zeď. Kámen v interiéru je chráněn proti prašnosti, olejům a podobně transparentním impregnačním přípravkem FACEAL OLEO HD®, který nijak nemění vzhled kamene.

Stejný kámen jako na fasádě domu byl použit i na venkovních zpevněných plochách. Venkovní posuvné prvky – žaluzie s možností natáčení – byly vyrobeny na míru a při zavření jsou vizuálně stejné, jako posuvná vrata průjezdu.

Dům pro vysočinu 11

Technické údaje:
Návrh: Ing. Radek Hadrbolec
Zastavěná plocha: 120 m2
Užitná plocha: 146 m2, krytá terasa 30 m2
Konstrukční systém: tepelněizolační keramické zdivo Heluz Family 38, provětrávaná vzduchová mezera 40 mm, kamenná přizdívka 180 mm
Stropy: dřevěné trámové
Střecha: sedlová, krytina keramická pálená
Okna: hliníková rámová eurookna, izolační trojskla
Vnitřní dveře: dřevěné obložkové dýhované Sapeli – dub
Vytápění: elektrické podlahové – celoplošná uhlíková fólie, doplňkové – krb Stüv
Energetická náročnost: kategorie A – mimořádně úsporná
Text: Daniela Bartošová
Foto: Tomáš Augusta, Martin Jaroš