Dům mezi stromy

Dům mezi stromy

Z ulice působí tenhle dům drobným dojmem, klame však tělem. Stačí popojít do zahrady a máme před sebou sebevědomou vilu, která svým obyvatelům poskytuje krásný panoramatický výhled do okolí. 

Strmě svažitý pozemek se nemusí jevit pro stavbu domu ideálně, architekti Lenka Křemenová a David Maštálka z ateliéru A1 Architects však jeho charakter využili jako přednost. „Když k domu přicházíte, téměř jej nevidíte,“ popisuje David Maštálka, „dům se schovává a jakoby zarůstá do stráně, shora je totiž krytý zelenou střechou s terasou.“

V těsném kontaktu se zelení

Z úrovně ulice je přístupné vstupní zádveří a velkorysá plošina s vyhlídkovou terasou – tribunou. O patro níž v propojení se zahradou se pak odehrává vše ostatní. Součástí domu je také fotografický ateliér.

„Dům je cestou po stráni, která vede do korun starého ovocného sadu,“ pokračuje David Maštálka. Zahrada, dnes již plná lučního kvítí mezi starými třešněmi a slivoněmi, se stane těsnou součástí domu. Původní dřeviny budou postupně doplňovány novými ovocnými stromy a stráň se místy promění v malé terasy s kamennými zídkami.

Dokonalost tkví v detailu

Interiér je rozdělen na dva trakty – prvním je obytná část podél oken s krásnými výhledy, druhým zázemí v podobě koupelen a technických místností, umístěných v linii opěrné stěny v terénu svahu.

Vstupní zádveří a kryté velkorysé závětří jsou situovány o patro výš v úrovni ulice. Šatna v zádveří plynule navazuje na vestavěný nábytek knihovny schodišťové haly a maximálně využívá každý centimetr úložné plochy pro odkládání bot a kabátů. 

Okna jsou koncipována podle výhledů do krajiny.  Ústředním motivem hlavní obytné místnosti jsou omítaná kamna, která snadno vytopí téměř celý dům.

Detaily interiéru jsou vymyšleny na přání do posledního šuplíku. S ohledem na užitnou plochu 130 m², na které má pohodlně žít čtyřčlenná rodina, jsou prostřednictvím vestavného nábytku plně využita všechna zákoutí domu. Schodišťová hala je zároveň prostornou knihovnou a úložištěm grafických listů v arboru pod schody, parapety oken mají současně funkci prostorných sedacích nik.

Dveře jsou součástí knihoven, kamna poskytují prostor pro lenošení a vyhřívání, navíc s výhledem na protější svah. Sečteno, podtrženo – v domě je nenásilně, přirozeně propojena útulnost s přímou účelovostí každého kusu vybavení. 

Téměř všechen vestavěný nábytek je vyroben z březové překližky, jakýmsi spojujícím prvkem jsou prosté detaily úchytek v podobě otvorů ve dvířkách, žlutá zábradlí a žebříky a podobně.

Názor architektů:

Dům mezi stromy jsme navrhli společně s našimi přáteli, s nimiž máme již jednu úspěšnou architektonickou realizaci za sebou. Diskuze nad studií probíhaly přímo na pozemku v Tróji, u přátel doma, u nás doma, v ateliéru, ale také na našich cestách, a k ideálnímu řešení jsme se dostali téměř po půl roce společných večeří, setkání a přemýšlení nad tím, jak skloubit příjemný rodinný život s prostorem pro práci grafika a fotografa.

Nad tím, jak zapojit stavbu do strmého trojského svahu a nad tím, jaké představy panují o domově vůbec. Návrh neustále krystalizoval a zdokonaloval se i v průběhu stavby, výsledkem je útulné bydlení s vytříbeným a vtipným detailem.

Základní údaje:

Místo: Praha, Trója
Klient: soukromá osoba
Autoři: Lenka Křemenová a David Maštálka
Studie: 2011
Realizace: 2015 – 2016
Užitná plocha: 130 m²

 

Foto: A1 Architects – David Maštálka
Text: Daniela Bartošová