Ve Stockholmu vyroste dřevěný mrakodrap o 34 podlažích

Ve Stockholmu vyroste dřevěný mrakodrap o 34 podlažích

Dřevěné domy jsou doposud vnímány v našich zemích jako stavby vhodné maximálně tak na chaty. V severských zemích jsou nedílnou součástí městské zástavby a nové technologie nyní umožňují stavět z tohoto ekologického materiálu i výškové domy.

Již postavené domy v rakouském Dornbinu, Londýně nebo Melbourne mají okolo deseti podlaží, ale chystaný projekt ve Stockholmu bude znamenat další průlom ve stavebnictví – dřevěný mrakodrap bude mít 34 podlaží.

Největší švédská bytová asociace HSB Stockholm oslaví svoje sté výročí v roce 2023 tím, že postaví ve  Stockholmu  mrakodrap ze dřeva. Dům o 34 podlažích bude stát ve čtvrti Marieberg a na jeho projektování se podílí architektonická kancelář Berg | C.F. Møller ve spolupráci s Dinell Johansson. Obytný dům na Västerbroplanbude mít dřevěnou strukturu se stabilizačním betonovým jádrem. Pilíře a nosníky budou konstruovány z pevného dřeva a uvnitř bytů budou všechna okna, stropy a okenní rámy ze dřeva.

Při projektování tohoto domu byly brány v úvahu nejen aspekty životního prostředí, ale i sociální aspekty. V části domu situované do ulice bude kavárna a školka a obyvatelé nejen tohoto domu budou moci využívat i fitness, garáž pro kola a zimní zahradu.Každý byt bude mít lodžii s čelní izolační skleněnou stěnou a energii bude dům získávat ze solárních panelů na střeše.

Dřevo jako jasná volba při výběru materiálu

Podle architektů je dřevo jasnou volbou při výběru materiálů pro rezidenční výstavbu. Je to ekologický a obnovitelný materiál, který vytváří pohodlné a zdravé vnitřní klima. Dřevěná konstrukce je překvapivě odolná i vůči ohni. Dřevo nezatěžuje životní prostředí produkcí CO2 jako například beton a ocel, je lehké a přitom pevné. Dřevo také umožňuje výborné vnitřní klima, perfektní akustiku, pomáhá regulovat vnitřní teplotu a nemusí se omítat neb obkládat jinými drahými materiály.

Mrakodrap ve Stockholmu přeroste dosavadní rekordmany v Melbourne, Londýně nebo Bergenu.

Stockholmský dřevěný mrakodrap bude novým charakteristickým architektonickým prvkem města viditelným již z dálky a dalším důkazem, že dřevo jako stavební materiál má budoucnost i v městské výškové zástavbě. Existujícím důkazem jsou například již realizovaný osmipodlažní dům s kancelářemi  LCT One v rakouském Dornbirnu (Hermann Kaufmann Architekten), obytný devítipodlažný dům Stadthaus v Londýně (Architects Waugh Thistleton), obytný komplex Forte Apartment Complex v australském  Melbourne, který se svými  deseti podlažími vyrostl do výšky 32 metrů nebo padesát metrů vysoký dům o 14 podlažích, který se staví v norském Bergenu.

Projekt Västerbroplan

Zadavatel: HSB Stockholm
Architekt: Berg | C.F. Møller ve spolupráci s Dinell Johansson
Projektant: Tyréns, AKT II
Dalšíspolupráce: Transsolar, DeBrand
Celková plocha: 11450 m²

Jitka Prokopovičová
foto: Berg | C.F. Møller Architects