Originální letní čítárna v zahradě
Galerie(8)

Originální letní čítárna v zahradě

Partneři sekce:

Mladé české studio Mjölk se ke své práci staví svědomitě. Měřítko projektu není podstatné při autorském nasazení. Ukázkovým příkladem je Letní čítárna, která navazuje na sérii malých dřevěných staveb, jež se táhnou českým krajem. Studii na objekt architekti vypracovali v záchvatu nadšení z neobvyklého zadání. Stavba nastavuje zrcadlo dnešní přeplněné době, odvrací se od uzavřeného města a otevírá se do přírody, kde je okolí cítit a také slyšet.

Knihovna zhmotnila potřeby uživatele. Je osazena ve svahu zahrady s výhledem na obec a do přírody. Čítárna je postavena na malém půdorysu (2,25 × 2,25 m), který umožnil ponechat okolí objektu neporušené. Stavba je dvoupodlažní. Police na knihy procházejí přes obě podlaží, přechod mezi podlažími je vyřešený žebříkem, který je součástí jednoho z regálů a vychází až na střechu, kde měla být vyhlídková terasa na pozorování okolní krajiny nebo posluchárna ptáků. Na spodním podlaží se nacházejí kamna na topení s posezením, na horním podlaží místo na spánek a čtení. Horní podlaží je jen roštem vloženým v objemu, což umožňuje ještě lepší prosvětlení objektu.

Celá stavba má dvě velká okna s pevným zasklením. Objekt je větraný výklopnou střechou, která odvádí teplo komínovým efektem. Nosná konstrukce je dřevěná, vevnitř obložená smrkovými překližkami. Stavbu zatepluje 10 cm izolačního materiálu. Vnější plášť budovy tvoří průsvitné laminátové pásy, přes které prosvítá narůžovělá barva izolace.

Knihovna si prošla také problémy, když v roce 2011 vinou technické poruchy začala hořet. Ani to však neukončilo její „život“. Po půl roku se architektům a majiteli podařilo dát stavbu do původního stavu a knihovna už druhý rok dělá radost svému majiteli.

Místo: Zadní Třebáň, Česká republika
Náklady: 4 500 €
Rozměry: 2,5 × 2,5 × 5 m
Realizace: 2012
Autor: Mjölk architekti
Spoluautoři: Daniel Rohan, Jan Vondrák, Daniel Baudis, Jan Mach, Lukáš Holub, Pavel Nalezený a Jakub Adamec
Fotografie: Barbora Kuklíková
Výkresová dokumentace: Mjölk architekti
Info: Mjölk architekti