Domy jako zrcadlo

Rodinné domky v Trondheimu 1

Třiadvacet rodinných domků v Trondheimu odráží světlo skoro jako zrcadlo. Novostavby tak skvěle zapadají do okolního prostředí v rezidenční čtvrti Josefinesvingen s typickými norskými barevnými domy. Hliníkové fasády a střešní konstrukce PREFA propůjčují budovám neotřelý vzhled, který se mění se světlem v průběhu dne i ročních období.

Autorem rezidenčního projektu je norský architekt Sevrin Gjerde. Na domech pracoval společně se svým kolegou Daigou Ishii z architektonické kanceláře Agraff. Mnoho domů na malém prostoru, zachování stávajícího supermarketu, nenásilné začlenění mezi ostatní stavby v okolí a dostatek parkovacích míst pro obyvatele. Zadání bylo jasné, ale realizace snadná nebyla.

Vysoký obytný dům by se sem do Josefinesvingenu příliš nehodil. Gjerdemu se však podařilo najít nejlepší řešení a na malém kopci se po více než ročních stavebních pracích objevilo 23 pestrých moderních domů. Se svými barvami, kterými jsou například modrá nebo cihlově červená, zapadají mezi ostatní stavby, a přesto se liší.

Architekt a učitel

Gjerde vzpomíná, jak se chtěl stát v dětství původně pilotem. Jeho profesní dráha ale vedla jiným směrem. Již v dětství u něho test studijních předpokladů ukázal, že architektura by pro něho byla ideální. K jejímu studiu na univerzitě ho přesvědčil i jeho spoluhráč z kapely. Prošel tak univerzitami v Norsku, ve švédském Lundu i ve španělském Madridu.

Rodinné domky v Trondheimu 5

Nakonec mladý architekt zakotvil opět v rodné zemi. Kromě práce architekta se věnuje i pedagogice. Přednáší na univerzitě v Norsku, kterou sám studoval. „Rád vysvětluji studentům, co v praxi znamená práce architekta. Někdy o tom nemají zcela přesné představy, ale diskutuji s nimi rád a baví mě i jejich často zajímavé myšlenky či nápady,“ říká Gjerde.

Když se na fasádě odráží slunce

Rodinné domky v Trondheimu navržené Gjerdem se stylově začleňují mezi okolní stavby ze dřeva, jejich moderní pojetí a odlišnost je však zřejmá. Po barevné stránce se ostatním rodinným domkům přibližují. Přesto jsou však jiné.

„Barvy jsme vybrali záměrně. Jako plášť střechy i fasády všech 23 staveb jsme zvolili stylový a hladký hliníkový plech. Odráží se na něm krásně odlesky a domy tak vypadají skoro jako zrcadlo, podle toho, jaké je zrovna světlo. Nejkrásnější jsou červené tóny, když zapadá slunce,“ popisuje Gjerde.

Rodinné domky v Trondheimu 2

Falcovaná krytina Prefalz se ukázala být při realizaci nejlepší volbou. Pokrývačům zabrala instalace fasád a střech na více než dvě desítky domů téměř celý rok. S vybraným materiálem však byli spokojeni, přestože museli pracovat i v drsných severských podmínkách a času nebylo tolik.

„Občas jsme pracovali při umělém světle a v mrazech nebo sněhu. Hliníkové pásy Prefalz však námahu řemeslníkům usnadnily. Pracovalo se nám s ním velice dobře,“ chválí majitel pokrývačské firmy Dag-Arne Gundersen.

O projektu:
Název projektu: Bør Hill
Země: Norsko
Objekt, místo: sídliště Josefinesvingen, Trondheim
Typ stavby: novostavba
Architekti: Agraff Architektur, Arch. Sevrin Gjerde
Realizace: Meisterblikk AS
Typ střechy: Prefalz
Barva střechy:5 zvláštních barev na přání
Typ fasády: Prefalz
Barva fasády: 5 zvláštních barev na přání

cz.prefa.com

FOTO: Croce & WIR
ZDROJ: PR článek společnosti PREFA Aluminiumprodukte s.r.o.

RubrikyRodinné domy