Dokonale zelený dům
Galerie(25)

Dokonale zelený dům

Náklady na vytápění se ve Vietnamu opravdu netrápí. Po celý rok tu vládne teplé a vlhké počasí, takže zdejší architekti musí především myslet na snižování nákladů za klimatizaci. Architektům ze studia Vo Trong Nghia Architects se podařilo spojit jak požadavky na energetické úspory, tak touhu investorů po přítomnosti přírody.

Obě kratší fasády poskládali z betonových květináčů osázenými zelení. Betonové květináče jsou v nepravidelných rozestupech od 25 do 45 centimetrů podle velikosti vysázených rostlin. Jejich zavlažování je vyřešeno rozvedením závlahových trubek, které k rostlinám přivádí nashromážděnou dešťovou vodu. Zelené fasády zvyšují tepelný komfort uvnitř budovy, chrání její obyvatele před přímým slunečním zářením, hlukem i prachu z ulice a navíc chrání jejich soukromí, avšak velmi přátelskou a přirozenou formou.

V nejhustěji osídleném městě na světě jsou klasické pozemky jen čtyři metry široké a 22 metrů hluboké.
Architektům se na takový pozemek podařilo dostat čtyřpatrový dům s užitnou plochou 220, metrů čtverečních, ve kterém dnes žije už čtyřčlenná rodina. Dům má rámovou konstrukci z předpjatého betonu, přičemž zelené fasády jsou samonosné. Domu nechybí ani zelená střecha a kolektor dešťové vody. Navzdory tropickému podnebí se podařilo výrazně snížit výdaje za klimatizaci díky zeleným fasádám a umožnění nepřetržitého proudění vzduchu celým domem.

House Ha/ Stacking Green
architekt: Vo Trong Nghia Architects
klient: soukromá osoba
realizace: Vietnam, 2011