Partneři sekce:
  • Českomoravský beton

Bydlení pro mladé singles – ale nejen pro ně

Bydlení pro mladé singles – ale nejen pro ně

Holandská stavební firma přichází na trh s malými prefabrikovanými dřevěnými domky pro jednoho obyvatele, které lze snadno smontovat i demontovat a převézt z místa na místo.

Mladí vydělávající singles na počátku své kariéry, kteří hledají dočasné slušné bydlení.  Taková je cílová skupina pro dřevostavby HeijmansOne, které ale klidně mohou sloužit i pro dvě osoby nebo pro rekreační účely.

Veřejnosti byl představen prototyp na přehlídce designu Dutch Design Week v říjnu loňského roku a od prosince má jeden z domků instalovaných v Amsterodamu ve čtvrti Zeeburgeiland  již svého testujícího obyvatele.

HeijmansOne vyplňuje mezeru na trhu, kde je málo dostupných nájemních bytů a domků pro mladé městské obyvatele, takzvané „ starters“, nejčastěji absolventy vysokých škol, kteří hledají slušné bydlení a soukromí. Takových bude podle průzkumů v roce 2050 jenom v Holandsku přibližně 700 tisíc.

Jednoduchý a ekologický dům

Domek vyrobený podle návrhu architektonické kanceláře Moodworks Architecture má chytrou konstrukci, která umožňuje jeho snadné přemístění na jiné místo. Dům sestává ze dvou komponentů, které se snadno smontují nad sebou. Domky se mohou i řadit k sobě a vytvořit tak řadovou zástavbu. Když pozbydou svého účelu, mohou se zase jednoduše rozmontovat a převézt na jiné místo. Moduly mají rozměry 9 x 3,5 metru a jsou vysoké 3,6 metru, takže se snadno vejdou na jedno nákladní auto.

Masivní dřevěná konstrukce sestává z pevných desek o tloušťce 80-100 mm, k nimž je přidána 63 mm silná izolační deska Kingspan Kooltherm K8. S opláštěním potom celková tloušťka zdi tvoří 220 mm a má hodnotu RC přibližně 4,5. (Pozn. celkový tepelný odpor konstrukce udávající odolnost konstrukce proti přenosu tepla. Čím vyšší je hodnota R, tím lepší jsou  izolační vlastnosti struktury.)

V panelech jsou již zabudovány veškeré instalace a díky výrobě vlastní energie jsou domky i energeticky úsporné. Použité solární panely AERspire (aerspire.com) jsou nejen efektivnější než tradiční panely, ale také estetičtější. V roce  2014 dokonce získaly ocenění Dutch Solar Award.

Počítá se s tím, že domky mohou sloužit i delší dobu (životnost je odhadována na 30 let) a výrobce se snaží, aby celková životnost materiálu odpovídala principům cradle-to-cradle (obnovitelné bezodpadové ekonomice). HeijmansOne má také inteligentní využití prostoru. Kombinuje dostupnost s komfortem. V domku jsou všechny potřebné funkce: kuchyně, sociální zařízení, poměrně prostorný obývací pokoj, útulná ložnice a venkovní terasa.

První obyvatelka

První obyvatelka HeijmansOne je Carmen Felix, která byla vybrána mezi 230 žadateli. Jako testující „ambasadorka“ obdržela tříměsíční zkušební nájem zdarma za to, že bude společně s architekty Heijmans domek testovat, aby se mohl vylepšit. Carmen perfektně splňuje podmínky cílové skupiny: 28 let, zaměstnání na plný úvazek, všechno v životě má naplánované a hledá vlastní bydlení, které by jí vyhovovalo. „HeijmansOne  přesně splňuje moje představy,“ říká Carmen. Důležitou částí tohoto projektu je totiž jeho další rozvoj. „Chceme pokračovat ve výzkumu a technickém vývoji nových verzí. Naším cílem je postavit energeticky soběstačný dům,“ říká Anneke Dalhuisen z Heijmans.

Začalo to jako studentská práce

Vývoji HeijmansOne předcházela studentská práce studenta Technické University v Eindhovenu. Rudy van Beurden zpracovával svoje nápady právě ve firmě Hejmans a v roce 2013 s týmem Heijmans a Moodworks Architecture dovedl svůj nápad k realizaci. Heijmans přináší na trh úplně nový koncept. Přináší řešení pro mladé lidi, ale také řešení společenského problému, protože města mohou zaplnit dočasně nevyužívané pozemky, říká Anneke Dalhuisen.

Domek HeijmansOne byl nominovaný na cenu o nejinovativnšjší  dřevěnou stavbu „Houtinnovatieprijs Award 2014“, nakonec ale skončil jako druhý. Mezi investory je o tento koncept velký zájem, takové domky mohou totiž velmi dobře sloužit i pro rekreační účely. Nebo jako obydlí i pro dvě či více osob. „Možná, že brzy přijdeme s konceptem HeijmansTwo nebo HeijmansThree,“ dodává Anneke Dalhuisen.

Text: Jitka Prokopičová, Nizozemsko
Foto: Heijmans