Obec architektů ocenila stavbu z unimo buněk

Obec architektů ocenila stavbu z unimo buněk

Rekonstrukce dřívějších šaten z unimo buněk na nové sídlo společnosti se ujal autorský tým ateliéru PROJEKTSTUDIO. Stavba se nachází v areálu bývalého svinovského lihovaru - ostravské národní kulturní památky.

Firma Pospiech SD, jejíž sídlo je ve zrekonstruovaném objektu, podniká v autodopravě. Toho využil architekt David Kotek při svém návrhu. Inspirace automobilovým průmyslem je vidět nejenom v opláštění budovy, ale také ve tvaru kulatých oken, z nichž jsou některá konvexně vypouklá.

Při rekonstrukci byla zachována konstrukce unimo buněk a zastřešení sedlovou střechou. Objekt je rozšířen přisazením nové ocelové konstrukce v místě bývalé jihozápadní štítové zdi. Tím se splnily požadavky investora kladené na dispoziční úpravy interiéru.

Fasáda domu je provedena z kompozitních panelů v zrcadlově – chromové barevné úpravě, ve které se zrcadlí stávající stoletý lihovar. Tímto maskováním se navržený objekt stává neviditelným – stejně jako UFO, které z ničeho nic přistálo na zemi a nechce být odhaleno.

Vnitřní uspořádání budovy je navrženo se stejnou péčí. Interiér kombinuje stávající povrchy a konstrukce s novými. Přiznává například vyzděnou příčku a dřevěnou stropní konstrukci, ale v nově přistavěném rozšíření jsou vidět jen ocelové sloupy, které přístavbu nesou.

Na toaletách a v denní místnosti je na podlahách polyuretanová stěrka v černé barvě, v ostatních místnostech tvoří podlahy přebroušené a bezbarvým lakem natřené OSB desky. Tyto materiály doplňují architektonické prvky z kovu a skla.

Výsledkem je atraktivní a mladá architektura, která ve své kategorii nemá v ostravském regionu moc konkurence. Zaslouženě byla oceněna čestným uznáním na Grand Prix Architektů 2014.

Místo realizace: Ostrava – Svinov
Autor: Ing. arch. David Kotek, David Pospiech
Ateliér: PROJEKTSTUDIO EUCZ, s.r.o.
Inženýrská činnost: Jan Müller
Charakter stavby: rekonstrukce – administrativa
Zastavěná plocha: 278 m2
Podlahová plocha: 337,75 m2
Obestavěný prostor: 1 325 m3
Dodavatel: BYSTROŇ Group, a.s.
Projekt: 2012
Realizace: 2013(uca)

Marie Urbancová

Foto: Projektstudio EUCZ