Vězení uprostřed Tichého oceánu – 2. a 3. místo

Vězení uprostřed Tichého oceánu - 2. a 3. místo

Další dva futuristické projekty na mužskou věznici bez ostnatých drátů a vysokých zdí zaujmou svou soběstačností. Zatímco jedna z věznic je inspirována mořskými bójkami a energii získává z vertikálního pohybu mořské hladiny, druhá využívá silné oceánské proudy.

Denní vizualizace, 2. místo, BUOY prison

Buoy prison- Vězení na mořské bójce

Jak byste získávali elektrickou energii pro vězení uprostřed oceánu? Naftové generátory? Sluneční kolektory, nebo třeba větrné turbíny? Architekti Kristijonas Skimantas, Povilas Zakauskas a Tomas Vaiciulis z Litvy na to šli jinak. Vybrali si bójkový systém získávání energie, který využívá vzestupů a pádů hladiny oceánu. Za využití hydraulických čerpadel se kinetická energie přenáší do generátorů umístěných na střeše věznice. Za svůj projekt získali architekti druhé místo.


Noční vizualizace, 2. místo, BUOY prison


Tělocvična, 2. místo, BUOY prison

Schéma získávání elektrické energie, 2. místo, BUOY prisonAxonometrické schéma, 2. místo, BUOY prison


Půdorys, 2. místo, BUOY prison

Atol prison- Dokonale soběstačný atol
Architekti Ariel Hakel, Tomás Sánchez a Miguel Minond  z Argentiny vsadili při navrhování soutěžního projektu mužské věznice uprostřed oceánu na dokonalou soběstačnost objektu. Na první pohled je patrná jejich inspirace atoly, které vznikají postupnou přeměnou podmořských sopek. Věznice kopíruje základní tvar atolů, tedy kruh, který je v případě přírodních atolů tvořen korálovým útesem. V případě věznice jsou kruhy tvořeny betonem a ocelí. Tvůrci nezůstali u vnímání oceánu jako bezpečnostní bariéry, ale navrhli věznici tak, aby bylo možné využívat oceán nejen jako zdroj energie, ale i k chování ryb a pěstování jedlých mořských řas. Navíc je plánován sběr dešťové vody a střechy osázené plodinami.


Věznice inspirována atoly, 3. místo, Atol prison


Na střechách bude možné pěstovat plodiny, 3. místo, Atol prison


Vězeňský dvůr, 3. místo, Atol prison


Axonometrické schéma, 3. místo, Atol prison


Funkční schéma věznice, 3. místo, Atol prison

-vb-
zdroj: ac-ca.org