Herzog & de Meuron staví energeticky soběstačný fotbalový stadion

Herzog & de Meuron staví energeticky soběstačný fotbalový stadion

Přestože v názvu architektonické kanceláře figuruje jen Jacques Herzog a Pierre de Meuron, ve skutečnosti je hlavních partnerů už pět. K tomu je třeba ještě připočítat velmi dlouhý seznam dalších spolupracovníků a rázem máme světoznámé studio, které má na kontě již přes 400 staveb. I když v jejich portfoliu najdeme i rodinné domy, jejich dominantou jsou veřejné stavby. Právě začínají práce na dalším velkolepém projektu- fotbalovém stadionu ve francouzském Bordeaux.

Pokud všechno půjde podle plánu, bude se hrát fotbalové mistrovství Evropy v roce 2016 i na zbrusu novém stadionu od švýcarského architektonického ateliéru Herzog & de Meuron, tedy autorů pekingského olympijského stadionu – Ptačího hnízda.

Fotbalový stadion Mnichov, foto: Richard Bartz, Wikimedia Commons

Architekti mimo jiné stavěli i fotbalový stadion na severu Mnichova, který slouží jak týmu Bayern München, tak i týmu 1860 München a byl jeden ze stadionů, kde se konalo mistrovství světa ve fotbale v roce 2006. Mnichovský stadion má kapacitu 66 000 fanoušků a postaven byl v roce 2005 za zhruba 340 milionů eur.Varianty osvětlení mnichovského stadionu, foto: Wikimedia Commons

Zajímavá je na mnichovském fotbalovém stadionu jeho samočistící fasáda, která je poskládána z polštářů z průhledné ETFE fólie a díky integrovanému osvětlení dokáže měnit kompletně barvu. Červená patří Bayernu München, modrá patří týmu 1860 München a neutrální bílá svítí v případě, že na stadionu nehraje ani jeden z týmů.

Detail řešení fasády mnichovského stadionu, foto: Paskal Kiefer, Wikimedia Commons

Nový fotbalový stadion v Bordeaux působí zcela odhmotněným dojmem, přestože jeho tribuny mají pojmout více než 42 tisíc diváků. Základním prvkem této stavby, která vznikne v parku okrajové části Luc, jsou velmi štíhlé a vysoké sloupy. Ty nejenže ponesou otevřenou střechu, ale zároveň schovají hlavní hmotu fotbalového stadionu, tedy „mísu“ tvořenou tribunami a samotným fotbalovým hřištěm.

Střecha stadionu, která má netradiční obdélníkový tvar, by měla být pokryta solárními panely a zajišťovat tak energetickou soběstačnost budovy. Tenké sloupy „prší“ ze střechy a vytváří elegantní a průhlednou síť, ve které se proplétají jednotlivé objekty určené pro obchody, občerstvení, nebo odpočinek.

Dokončení fotbalového stadionu v Bordeaux se plánuje na rok 2015.

Veronika Benešová
Zdroj: www.herzogdemeuron.com/index.html

Vizualizace: Herzog & de Meuron

–>–>

Komentáře