Universita Karlova, Praha

Pražské VŠ chtějí letos investovat stovky milionů Kč na výstavbu a rekonstrukce

Vysoké školy v Praze mají letos ve svých investičních plánech opět výstavby či nákupy nových budov, rekonstrukce kolejí nebo historických poslucháren i menší opravy.

Univerzita Karlova, České vysoké učení technické (ČVUT), Vysoká škola ekonomická (VŠE) a Vysoká škola chemicko-technologická (VŠCHT) chtějí proinvestovat zhruba dvě miliardy korun. Peníze dají z vlastních rozpočtů, státních dotací i z Evropské unie.

Univerzita Karlova

Loňský plán investic uvedených vysokých škol epidemie covidu-19 zásadně nenarušila, i když se tempo výstavby trochu zpomalilo. Podobně jako v minulých letech chce nejvíc peněz investovat největší vysoká škola v ČR Univerzita Karlova (UK).

Kromě dílčích rekonstrukcí hodlá pokračovat ve výstavbě Univerzitního medicínského centra Lékařské fakulty UK v Plzni, v rekonstrukci areálu pro fakultu sociálních věd v Jinonicích nebo přípravě nových varhan pro Velkou aulu Karolina.

Dále bude postupovat s přípravou výstavby univerzitního kampusu lékařské a farmaceutické fakulty v Hradci Králové a projektu kampusu na pražském Albertově. „V roce 2021 plánuje UK proinvestovat na jmenovitě uvedených akcích asi 930 milionů korun,“ uvedl mluvčí školy Václav Hájek.

VŠCHT

VŠCHT plánuje celkovou rekonstrukci historických budov svého sídla v Dejvicích a případný nákup vhodné budovy pro výuku nových studijních programů aplikované ekonomie a pro chemický a materiálový výzkum, sdělil prorektor školy Milan Pospíšil. Na investice počítá se zhruba 446 miliony korun.

Loňský plán investic uvedených vysokých škol epidemie covidu-19 zásadně nenarušila, i když se tempo výstavby trochu zpomalilo. | Zdroj: Shutterstock

Podle Pospíšila nicméně vedení VŠCHT s obavami čeká, jak epidemie ovlivní národní i evropské rozpočty na instituce a granty. Pokud by to mělo mít větší dopad, tak by to podle něj byla pro výzkum na VŠCHT obrovská komplikace. „Některé naše plánované investice spojené především s rekonstrukcemi laboratoří v kampusu Dejvice a obnovou velkého výzkumného přístrojového vybavení bude asi nutno posunout do dalších let,“ řekl.

VŠE

VŠE chce letos dokončit výstavbu nové budovy Centra archivních a depozitních služeb v kampusu na Žižkově za celkem 140 milionů korun a tento rok z toho zaplatit 65 milionů, uvedla mluvčí školy Martina Mlynářová. Škola podle ní bude pokračovat také v modernizaci kolejí, za kterou chce letos vydat asi 100 milionů korun.

Celková výše investic školy může činit asi 250 milionů korun, vypočetla mluvčí. V zaměření investic se podle ní posílily výdaje do techniky a rozvoje informačního systému, který umožňuje distanční nebo hybridní výuku.

ČVUT

K největším investičním akcím ČVUT má v tomto roce patřit výstavba nového Archivu ČVUT v Praze, dokončení rekonstrukcí velkých poslucháren stavební fakulty či zahájení modernizace poslucháren v areálu na Karlově náměstí. Škola plánuje investice ve výši 330 milionů korun, řekl Vít Kosina z rektorátu.

Zástupci škol se shodli, že epidemie covidu-19 loni některé investiční akce zpomalila, ale ne zásadně. Důvodem zpomalení byl podle nich například nedostatek zahraničních dělníků ve stavebních firmách kvůli uzavření hranic na jaře nebo prodloužení reakční doby úřadů na vyřizování potřebných povolení a změn kvůli úbytku pracovníků z důvodu nárůstu počtu lidí v karanténě na podzim. Zmíněné vysoké školy měly loni investovat přibližně 2,1 miliardy korun.

TEXT: red
ZDROJ: ČTK