Kampus KEDO ekonomické fakulty Univerzity Jánose Neumanna v Kecskemétu se rozrůstá a jeho první stavební úsek, hlavní budova ekonomické fakulty o ploše 12000 m2, je hotový.
V dalších třech až čtyřech letech bude následovat dalších pět stavebních částí. Po dohotovení se bude celkový komplex rozkládat na ploše cca 40.500 m2. Pro maďarské město Kecskemét to není žádná maličkost. Ale také žádný problém, protože Kecskemét na poli architektury už po staletí znovu a znovu nově objevuje sám sebe.
Postmoderní budovy z 80. let minulého století se začleňují do struktury města se stejnou samozřejmostí jako stavby z 50. let téhož století a zatímco jednu ulici zdobí vily z gründnerské doby, jinou lemují socialistické megastavby. Trochu mimo město vyrůstají tovární budovy globálně působících firem s plochými střechami.
Někde mezitím, jako loď v lese, stojí v sousedství rozlehlé příměstské rekreační oblasti první stavba kampusu KEDO. Svou nápadnou bílou lamelovou fasádou připomínající statistický čárový graf se ani nesnaží podřídit se okolí. Navíc je v ní artefakt zhotovený řemeslně a na míru – dalo by se říci haute couture klempířství: ve foyer funkčně promyšlené univerzitní budovy architektů Bánátiho a Hartviga visí vejce z oceli a hliníku.
Kooperace a typologie
Takzvané burzovní vejce vzniklo stejně jako šest budov kampusu v kooperaci se společností LIMA Design Ltd. Ve vyzvané soutěži v roce 2014 dostali LIMA a architekti Bánáti a Hartvig společně zakázku na návrh celého areálu.
Vedle budovy pro výuku, knihovny, výstavního, konferenčního a společenského centra, studentských bytů, správní a kancelářské budovy, několika kaváren, školy vaření, fitcentra a urbanisticky motivovaných veřejných prostor je jako dominanta kampusu projektována věž.
V celé Evropě teď vznikají projekty podobné typologie, které realizují tradiční myšlenku pulsujícího univerzitního areálu a úzce ho spojují s lokálními strukturami. Kavárny v kampusu v Kecskemétu tak mají být přístupné pro obyvatele města a plánuje se, že studijní program bude na základě vzájemného dialogu sladěn s potřebami místních firem.
Burzovní vejce o váze 88 tun
„Instalace vejce byla samozřejmě komplikovaná a také poněkud drahá záležitost,“ říká Laos Hartvig. „Objekt váží 88 tun a měl se volně vznášet v prostoru.“ Kladlo to nároky i na celkovou konstrukci budovy. Přesto se investory podařilo přesvědčit „Vždyť naším úkolem bylo, aby projekt byl maximálně orientovaný na budoucnost, originální a inovativní. “ Ideově vzato má tedy burzovní vejce ještě větší váhu. Architekti ho umístili jako kontrast k přísně osové struktuře budovy zajišťující prostorovou orientaci.
Vejce samotné je vyztuženo kotouči, které jsou současně podlahou dvou místností uvnitř. Po různých variantách, čím vejce obložit, vyhrál hliník – lehký a silný! “S použitím produktu PREFA mohlo být nakonec vejce pokryto menšími segmenty, aniž by se ztratil charakter povrchu, podoba skořápky,“ doplňuje Ágnes Székelyová, která měla tento detail projektu na starosti.
Výhodou byly také „skryté“ vlastnosti materiálu. Zatímco nosná ocelová konstrukce váží jako 87 aut, obal ze svitkového plechu Prefalz jen asi jednu tunu. Váhový poměr skořápky a vnitřního obsahu tedy jako u opravdového vejce.
ZDROJ: PR článek společnosti PREFA Aluminiumprodukte s.r.o.