Skleněný Velký třesk „vybouchl“ v centru Prahy

Skleněný Velký třesk "vybouchl" v centru Prahy

Prostory bývalé Zemské a Živnostenské banky v ulici Na Příkopě v Praze okupuje od středečního večera Velký třesk. V nově otevřené ZIBA Window Gallery je k vidění umělecký světelný objekt Big Bang, který navrhl světoznámý italský designér a architekt Fabio Novembre pro společnost Lasvit.

Designový světelný objekt Big Bang je hlavním lákadlem ZIBA Window Gallery. V geometrii se Platónským tělesem nazývá pravidelný konvexní mnohostěn, jehož stěny jsou shodné, pravidelné mnohoúhelníky. Dvanáctistěn je Platónské těleso, které sám Platón ve své knize Faidón spojoval s tvarem vesmíru. Podle teorie velkého třesku byl vesmír původně extrémně horké a husté skupenství, které se začalo rychle rozpínat. Big Bang představuje vesmír ve stavu napětí, na půli cesty mezi přísnou geometrií teorie a tajícím stavem skutečnosti, na půli cesty mezi implozí a explozí. Big Bang je mohutným zvukem evoluce.  Italský designér Fabio Novembre tento unikátní okamžik vyjádřil prostřednictvím skleněných tabulí a ručně foukaného skla, které dále tvaroval. Kolemjdoucí mohou Velký třesk obdivovat až do března 2015.

V budově bývalé Zemské a Živnostenské banky v ulici Na Příkopě by od roku 2016 mělo vzniknout unikátní muzeum skla – ZIBA Prague Glass Experience Museum. LASVIT je partnerem toho projektu. Stálá i výstavní expozice současného českého a světového sklářství propojí fenomén skla v oblasti umění a jeho užití v designu, architektuře i dalších oborech, napříč tvůrčími disciplínami, průmyslem, vzděláváním a zábavou. ZIBA nabídne nad rámec tří samostatných výstavních okruhů obchody se zastoupením předních českých sklářských značek, doprovodné a vzdělávací programy, restauraci, kavárny a služby pro domácí veřejnost i zahraniční návštěvníky. Název ZIBA je zkratkou, která sloužila jako bankovní kód Živnostenské banky a odkazuje na ikonickou instituci, která v budově sídlila téměř polovinu století a spoluvytvářela její významnou historii.

www.lasvit.com

ZDROJ: PR článek společnosti LASVIT