Památník v Letech u Písku

Přípravy památníku holocaustu v Letech pokračují. Otevřít by měl v roce 2024

Památník holokaustu Romů a Sintů v Čechách v areálu bývalého vepřína v Letech na Písecku bude stavebně hotový za rok. Postaví ho firma Protom Strakonice, uspěla ve výběrovém řízení s cenou 98,6 milionu Kč. Památník bude v místě, kde byl za druhé světové války romský pracovní tábor. V únoru by měl být známý vítěz soutěže na podobu vnitřní a venkovní expozice památníku.

Památník musí také vzdělávat a informovat o tom, co je součástí českých dějin 20. století. O tom, co a jak se zde Romům a Sintům přihodilo, jaké to mělo kořeny a souvislosti, co se dělo dál. A také je třeba podnítit diskusi k tematice lidských práv i zlepšení vzájemného soužití. Věřím, že sny Romů, které byly dlouho jen v jejich hlavách, se naplní,“ řekla ke stavbě památníku a jeho symbolice ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová.

Na stavbu návštěvnického centra a rekultivaci provizorního pohřebiště dostalo muzeum tři nabídky, nabídková cena byla 73,5 milionu Kč bez daně. Na stavbu památníku, jež potrvá 345 dní, přispějí i norské fondy sumou 26,5 milionu korun. Návštěvnické centrum by mohlo otevřít v roce 2024.

Táborem prošly tisíce lidí, stovky zahynuly

Vepřín se začal bourat loni v červenci, demolice skončila v prosinci. Zbytky jedné haly vepřína budou součástí expozice. Venkovní expozice má poukázat na historii místa po válce, jejíž součástí byl právě vepřín. Bourání stálo 10,2 milionu Kč. Vyplývá to z informací v registru smluv. Náklady na vnitřní expozici budou do deseti milionů Kč, na venkovní budou výrazně nižší, řekla Horváthová. Peníze na venkovní expozici přislíbila muzeu německá vláda, dodala.

V místě byl za druhé světové války pracovní tábor pro Romy. V 70. letech minulého století tam vznikl vepřín. Stát ho v roce 2018 odkoupil za 450 milionů od firmy Agpi, která tam měla ve 13 halách 13.000 prasat. Táborem v Letech podle historiků od srpna 1942 do května 1943 prošlo 1308 Romů, mužů, žen i dětí, 327 z nich v něm zemřelo a přes 500 skončilo v koncentračním táboře v Osvětimi.

Archeologové před několika lety zjistili, že největší část romského tábora v Letech se nacházela právě v areálu bývalého vepřína. Areál zabírá přes 100.000 metrů čtverečních. Poblíž letského nouzového hřbitova, který je asi 300 metrů od místa tábora, vznikl v roce 1995 památník a místo se v roce 1998 stalo kulturní památkou.

red