ghjxhrizalittleislandthomasheatherw
Galerie(8)

Malý Ostrov zeleně a betonu přináší New Yorku nový společenský prostor

Palcové titulky v šestákových plátcích i dlouhé statě v odborných časopisech. K tomu bitvy právníků u soudu, spory o financování realizace, dohady a nespokojenost zadavatelů, všechno hezky v přímém přenosu. A finále? Byť se to zdá po takových mediálních eskapádách neuvěřitelné, projekt Little Island se přeci jen po sedmi letech bouřlivých debat dočká svého dohotovení.

Z mapy řeky Hudson pozici legendami opředeného Little Island zatím nevyčtete, protože betonový ostrov nad hladinou teprve čeká na kolaudaci. Vyrostl v místech manhattanské Lower West Side, na místě bývalých doků a rozsáhlého mola č. 55. To se už před časem odporoučelo do vln a spolu s tím se rozjela celospolečenská diskuze o tom, jak poloveřejný prostor v majetku města co nejpříhodněji využít.

Obyvatelé New Yorku mají totiž spoustu zajímavých nápadů, ale jen omezený prostor pro jejich realizaci. Středobodem konfliktu se stala otázka, jestli je lidu třeba více zeleně nebo kultury. A architekti ze studia Heatherwick se tehdy rozhodli, že by mohli metropoli nabídnout obojí. Těžko teď po letech zpětně hodnotit, jestli je jejich prvotní nadšení pro věc nakonec nemrzelo.

ekfqtkgkwff7803c72eedc0746aab981d3a
xixu5syg9littleislandthomasheatherw
huuykn7sh20210520littleislandgotham
jizcwq81j20210520littleislandgotham
9gcneeqcplittleislandthomasheatherw
bytqjh6uf20210520littleislandgotham
p5txlownglittleislandthomasheatherw

Dílo, které nikomu sedm let nevonělo

Skulpturální pojetí uměle vytvořeného kusu betonové souše za 80 milionů dolarů, se zelení i prostorem pro konání kulturních akcí se totiž stalo hromosvodem kritiky ze všech stran. „Chtěli jsme nabídnout víc než jen plochou strukturu – hlavně zážitek z místa,“ trpělivě odpovídali výtkám tvůrci projektu.

5wdkw9wvnlittleislandthomasheatherw
Little Island | Zdroj: Timothy Schenck

Ambice dodat topografii rovinatému městu, vytvořit úchvatnou trojrozměrnou scenérii s rozhledem, nabídnout bezprostřední prožitek z pobytu nad vodní hladinou, to vše tu ale naráželo na odpor.

A autorská snaha o soulad a inkluzi nových postřehů jen navyšovala náklady neustále prodlužované realizace, až se samo astronomické nacenění projektu stalo dalším zdůvodněním kritiky. Architekti nakonec vyšli z nekonečné linie sporů silnější a nynější podoba Little Island na to jasně odkazuje. Co je tu k vidění?

Betonové muchomůrky zelené

Členitá plocha vybudovaná ze 132 nestejně vysokých betonových pilířů, jež na svých nálevkovitě rozšířených vrcholcích nesou plochu pro zeleň i terasy pro návštěvníky. Nachází se tu tři oddělená místa pro veřejná vystoupení, výstavy i expozice umění. Nechybí tu ani amfiteátr, nabízející kapacitu 800 míst.

e65ydyr3o20210520littleislandgotham
Little Island | Zdroj: Scott Heins

K tomu spousta cest a pěšinek, evokujících pohodu Central Parku a jeho bujné vegetace. Ta tu, v podobě předsazených stromů i křovin, pochopitelně také nechybí. Nejde přitom o skromnou sbírku zeleně, ale exempláře více jak stovky rozmanitých druhů. Celek pak má funkci rekreační, kulturní, edukativní. A navíc přispívá k resilenci města, tedy zvýšení jeho odolnosti proti negativním dopadům klimatických změn.

Město New York se nyní s finální vizí Little Island smiřuje a jen na počínající prázdninové měsíce je sem už dedikováno přes 500 kulturních akcí. Těžko tedy říct, zda pro zástupy návštěvníků dojde původní vize tvůrců naplnění. Chtěli totiž dát Newyorčanům místo, kde by si mohli od své metropole trochu odpočinout.

Little Island

Lokalizace: Lower West Side, Manhattan, New York, USA
Architektonické studio: Heatherwick Studio
Vedoucí projektu: Thomas Heatherwick
Dodavatel stavby: Hunter Roberts Construction Group
Strukturální inženýring: Arup
Realizace: 2021
Plocha: 11 000 m2
Investor: Hudson River Park Trust (HRPT) & Pier 55 Project Fund (P55P)

Radomír Dohnal