Mrakodrapy řeší globální oteplování a přelidnění planety

Mrakodrapy řeší globální oteplování a přelidnění planety

Další ročník prestižní mezinárodní soutěže eVolo Skyscraper Competition zná své vítěze. V této soutěži zdaleka nejde jen o krásný design budov, ale především o úvahy nad tím, jakým způsobem by v budoucnu mohly mrakodrapy pomáhat léčit problémy naší planety. Mezi 625 projekty letos zvítězil mrakodrap, který dokáže obnovovat ledovce v polárních oblastech naší planety.

První místo- Polární deštník, který chrání a regeneruje ledovce
Americký designér Derek Pirozzi navrhl plující mrakodrapy do polárních oblastí. Jejich hlavním cílem není nic menšího, než obnovit ledovce, které následky globálního oteplování v arktických oblastech ustupují. Mrakodrap s názvem Polar Umbrella totiž umí ve speciální komoře odsolit a zamrazit mořskou vodu. Mimoto mořská voda slouží i jako zdroj energie, kterou z ní budova získává pomocí osmózy. Větší část energie je ale získávána ze slunečního záření, které dopadá na vnější plášť mrakodrapu ve tvaru deštníku. Navíc tento deštník nepropouští sluneční záření na povrch ledovce a chrání ho tak před vysokými teplotami. V mrakodrapu jsou navrženy nejen laboratoře NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration), ale zároveň i bytové jednotky, které můžou sloužit nejen vědcům, ale i turistům.

Druhé místo- Mrakodrap jménem Fobie bude revitalizovat pařížské předměstí
Francouzští designéři Darius Maïkoff a Elodie Godo navrhli novou formu modulární bytové zástavby pro předměstí Paříže. V obecné rovině tak reagují na stále se navyšující počet lidí na zemi a stále větší koncentraci obyvatel měst. Živelně rostoucí struktury jsou poskládány z jednotlivých prefabrikovaných modulů, samozřejmě z recyklovaného materiálu. Struktura by se měla vyvíjet v čase stejně jako společnost sama a mohla by být zrušena, či znova obnovena podle přání svých obyvatel.

Třetí místo- Vznášející se mrakodrap Light Park
Také projekt, který získal třetí místo, se zabývá problémem rychlého nárůstu obyvatel ve městech a s tím spojených problémů s infrastrukturou, znečištěním a absencí zelených ploch. Designéři Ting Xu a Yiming Chen z Číny navrhli svůj mrakodrap přímo do Pekingu. Jejich Light Park je koncipován tak, aby se vznášel nad městem. To zajišťuje heliem plněný balon houbovitého tvaru a sluneční energií poháněné vrtule. Jednotlivé úrovně mrakodrapu jsou využity především jako parky a sportoviště.

Veronika Benešová
zdroj: www.evolo.us

RubrikyArchitekturaŠtítky