Radnice, škola, knihovna i kostel. Veřejné stavby v novém čísle ASB

Veřejné stavby a jejich kvalita jsou v hledáčku nového čísla časopisu ASB.

V aktuálním vydání časopisu ASB jsou hlavním tématem veřejné stavby a projekty ve veřejném prostoru. V rubrice Fokus se v rozhovoru s architektem Miroslavem Vodákem věnujeme kvalitě veřejných staveb a architektonickým soutěžím.

Se starosty a architekty o kvalitě veřejných staveb

Zkušenosti měst a obcí s architektonickými soutěžemi rozebíráme v Analýze. Nad tím, co by pomohlo ke zkvalitnění výstavby pro veřejný sektor, se zamýšlejí tři úspěšní starostové měst a jeden architekt v Anketě.

Nechybějí kvalitní příklady zdařilých realizací: nová radnice MČ Prahy 7 od Bod architekti, ZŠ v Psárech od atelieru SOA, MŠ v Nové Rudě od architekta Petra Stolína, litomyšlské nábřeží od Rusiny a Freie či vstupní prostory Rudolfina od Lenka Míková architekti. Finskou kvalitu ukazuje realizace Centrální knihovny Oodi v Helsinkách od ALA architects.

Seznámit se můžete také s připravovanými projekty: např. komunitní centrum v Mnichově Hradišti od Projektil architekti, ZŠ v Říčanech od Rusina Frei architekti, kostel v Neratovicích od Fránek architects, Park Střed v Mostě od atelierů Rehwaldt a Hoffmann.

Pleskot o vegetačních střechách

Stále naléhavějším tématem se stává sucho, které dlouhodobě sužuje krajinu a města. Proto jsme ve spolupráci s Českou komorou architektů uspořádali na konci dubna kulatý stůl na téma Vegetační střechy, které jsou jedním z nástrojů, jak lépe hospodařit s dešťovou vodou.

O své zkušenosti a plány se podělili přední architekti: Josef Pleskot, Zdeněk Sendler, předseda ČKA Jan Kasl, zástupci hlavního města Prahy, realizačních a developerských firem. Výstup nejdůležitějších myšlenek, které na on-line setkání zazněly, najdete právě v tomto vydání ASB.

Nové rubriky

Nepřehlédněte také nové rubriky – v každém dalším vydání najdete tituly knih, které stojí za přečtení. Pozitivní a negativní počiny v architektuře hledejte pod názvem Plus Minus. A mladým tvůrcům budeme dávat příležitost v rubrice New Generation.

Časopis ASB 2020/03 |

Pro objednání tohoto čísla nás kontaktujte na e-mail: distrib@jagamedia.cz
Předplatné včetně aktuálního vydání můžete zakoupit zde.

TEXT: JOLANA ŘÍHOVÁ