Vinotéka s kontrastem prostoru a útulnosti

Od roku 1944 je Jané Group jednou z hlavních společností, zabývajících se obchodem s alkoholem v katalánské Tarragoně. V roce 1980 vybudovali v El Vendrell obchod pod jménem Expo Licor na úctyhodné ploše 700 m2. V loňském roce firma slavila 75 let své existence, toto výročí se rozhodla oslavit vybudováním nového komfortnějšího prostoru.

Kvůli spolupráci na rekonstrukci vinotéky oslovili v roce 2019 architekta Carmela Zappullu, zakladatele a výkonného ředitele studia External Reference, a designéra Chu Uroze, kteří původní prostor změnili v avantgardní vinárnu. Na výrazné změny upozorní již pozoruhodná fasáda, složená z názvů značek alkoholu provedených různými typy písma ve žlutočerné kombinaci.

Přidaná hodnota exkluzivnosti

Popová varianta proměny inspirovaná ikonickými značkami v Las Vegas představuje širokou nabídku nápojů v interiérových dispozicích s charakterem kabinetu – se spoustou otevřených skříní a polic pro přehledné vystavení velkého množství zboží.

Obchod s likéry Jane s možností uskladnění a vystavení více než 10 000 exemplářů kvalitních destilátů a vín, a též gurmánských produktů, které k tomuto sortimentu nedílně patří, je jedním z důležitých zastávek milovníků těchto produktů.

Předností je rozmanitá nabídka hodnotných výrobků, jež má téměř charakter sbírky, což se autorům návrhu podařilo otisknout na velké hlavní fasádě navržené tak, aby vizuálně výrazně upoutala pozornost řidičů projíždějících po přilehlé dálnici.

Stejný účinek zprostředkovává noční osvětlení na bázi integrovaného programovatelného systému LED s chromatickou hrou, díky níž je Jané Winestore majákem v noční Comarruze.

Vinotéka s kontrastem

Vyváženost materiálů

Celek působí harmonicky jak při pohledu zvenčí, tak uvnitř. Členitost prostoru spolu s dokonalou rovnováhou mezi použitými materiály a hrou světla a stínu – polykarbonátem, galvanizovanou ocelí a retro-světelnými systémy, dodává této knihovně nápojů život a v návštěvníkovi probouzí zájem a zvědavost.

Záměrem architektů bylo rozdělení prostoru na čtyři oblasti – na výstavní a prodejní plochu s paralelním sledem kovových polic s likéry, jež působí v prostoru neutrálně a akcentují produkty prostřednictvím osvětlení, druhou je 1187. kilometr silnice N-34, spojující Vendrell a Comarrugu v oblasti Bajo Penedés, na němž obchod stojí, další je zemědělská degustační oblast, která je zdrojem čerstvě vyrobených produktů, nabízených zákazníkům – s touto částí souvisí rovněž nově vybudovaný mezanin, který nabízí posezení a další rozměr vnímání prostoru.

Nepřehlédněte: Architektúra a víno pri Kapskom Meste

Čtvrtým významným znakem je velká dřevěná knihovna navržená tak, aby zdůraznila speciální produkty značky.

Vinotéka s kontrastem

Stavba: Jane Winestore
MístoA: Carretera N-340, km 1187, 43880 Comarruga, Tarragona
Podlahová plocha: 700m2
Návrh: Chu Uroz & Carmelo Zappulla, External Refence
Realizace: 2019
Foto: Adrià Goula
Text: Daniela Bartošová
RubrikyObchody a služby