Přívětivý interiér vinotéky
Galerie(7)

Přívětivý interiér vinotéky

Vinotéka Alegorie je místem pro požitky, nejen díky dobrým vínům, ale především díky vydařené práci mladé architektky. Petra Pavelková je čerstvou absolventkou Vysoké školy uměleckoprůmyslové. V roce 2014 diplomovala a zároveň pracovala na tomto projektu.

Jak sama říká, zadání znělo: „Místo, kde se mění rychlost vnímání času. Prostor pro hledání správného vína. Místo odpočinku a střetávání nových lidí.“To je asi ona alegorie, neboť vinotéka se může jevit jako běžné místo k prodeji a popíjení dobrého vína. Anebo může být místem prožitků, v jiném rytmu, než je ten každodenní. Nově navržený prostor Alegorie je „zarámován“ ve výkladci funkcionalistického domu, oba styly zde fungují v symbióze.  Spokojení zákazníci a příjemné prostředí vinotéky je tou nejlepší pozvánkou pro kolemjdoucí.

Pohled skrz výkladce z ulice Štěpánská do přívětivého interiéru vinotéky.

Uvnitř na vás příjemně působí soudobé uplatnění rustikálních materiálů.

Malý prostor vinotéky (cca pro 10 návštěvníků) je přímo předurčen pro osobní péči vinaře o vážené hosty. Architektka komentuje tento koncept: „Proto zde nenajdete například nápojový lístek. Místo něj dochází k debatám o víně přímo před regálem.“ Výrazné intimity je v prostoru dosaženo především pomocí tmavých tlumených barev a světel. Zde se ani za bílého dne u sklenky vína nebudete cítit nepatřičně. Nad stoly jsou zavěšená svítidla NEO, design navrhla studentka architektury Svetlana Kozhenova.

Tmavá barevnost dá vyniknout zajímavým svítidlům a nasvětleným lahvím s vínem.

Stylové funkcionalistické kliky.

Svítidla jsou vyrobena z anténových desek plošných spojů. Barový pult a to nejdůležitější – lahve s víny – zde osvětlují LED pásky, které jsou velmi příjemně použity a podtrhují prostor vinotéky. Celý povrch stěn pokrývá tmavá stěrka Otocento (OIKOS). Stěrce kontrastuje světlý nábytek s povrchy z jasanové dýhy. Nábytek je zde vyroben na míru, tak aby byl prostor kvalitně využit. Zajímavým detailem je kamenná dýha Slate lite na barovém pultu a deskách stolů. Jednotným materiálem, který je použit na stolech, baru, lavici a dále na soklech je lakovaný kov.

Jednotný design včetně grafických detailů na cenovkách.

Sezení je umožněno na polštářích ve výkladci a na klasických židlích Ton z ohýbaného dřeva, které opět korespondují jak se současnou tváří interiéru, tak s funkcionalistickou podobou domu ve kterém se vinotéka nachází. To nejdůležitější, to kvůli čemu sem nejspíš přijdete, je ovšem kvalitní víno. To se zde nabízí v jednoduchých regálech ze světlého dřeva. Nic zde nepřebíjí vystavené „exponáty“ a zákazník může pohodlně a účelně vybírat ze spektra produktů. Lahve vybraných vín jsou zde nasvíceny jako nová luxusní auta v salonech. A pokud byste si neuměli vybrat, ochotně vám poradí odborník.

Text: Renata Horová
Foto: Honza Třešňák