River Garden II/III: Dvojčata na Rohanském nábřeží
Galerie(12)

River Garden II/III: Dvojčata na Rohanském nábřeží

Administrativní bulvár Rohanského nábřeží nedávno prodloužil projekt siamských dvojčat – dvou propojených budov – v jeden celek. Je součástí lokality jednoho z nejdynamyčtěji se rozvíjejících území, na kterou byla před deseti lety vypsána soutěž s mezinárodní účastí.

Projekt navazuje na první kancelářský projekt developerské skupiny HB Reavis v Česku, River Garden I, který byl dokončen v roce 2012. Jeho sourozenci vyrostli na východním pozemku vloni v létě podle projektu architektů z kanceláří Baumschlager & Eberle a Schindler Seko Architekti. „Do této rozvojové lokality Prahy 8 jsme se dostali přes mezinárodní soutěž, kterou na celou lokalitu vypsal Serge Borenstein a jeho Real Estate Karlín Group v roce 2005.

River garden ii/iii: dvojčata na rohanském nábřeží - foto - 01_RiverGarden

Na celé území Rohanského nábřeží tehdy soutěžila řada týmů, včetně takových jako David Chipperfield, EM2N, Marcel Meili nebo Baumschlager & Eberle. Na základě masterplanu se tam nakonec potkalo pět týmů, z nichž každý měl navrhovat část řešeného území. Po těchto studiích se území rozdělilo na východní a západní část, s tím, že my jsme se pustili s kolegy Meilim a Baumschlagerem do východní,“ popisuje jeden z architektů Jan Schindler.

River garden ii/iii: dvojčata na rohanském nábřeží - foto - 04_RiverGarden_01

Zvolený rastr je odvozen od ideálních rozměrů pro dělení kancelářských ploch.

Dva póly

Pak ale nastaly změny: „Real Estate Karlín Group část projektu prodal rakouskému developerovi Premiumred, který původně tři menší budovy nechal přepracovat na dvě větší. Takto projekt s vydaným stavebním povolením koupila firma HB Reavis. Jejich zadáním bylo, abychom obě projektované budovy funkčně i prostorově spojili do jednoho celku. Vzhledem k urbanismu místa jsme považovali za důležité držet členění fasád na dva různé póly. Proto jsme vrátili kancelář Carla Baumschalgera do hry. Pro západní polovinu našeho domu jsme je požádali o adaptaci původního řešení fasád, tak aby vyhovovalo jednotnému vnitřnímu uspořádání,“ vysvětluje architekt.

River garden ii/iii: dvojčata na rohanském nábřeží - foto - 05_RiverGarden

Vstup z exteriéru a vstupní hala západní části

Osmipatrová budova nabízí zhruba 25 tisíc čtverečních metrů plochy pro kanceláře a maloobchodní jednotky a stala se tak největším kancelářským komplexem dokončeným v hlavním městě v loňském roce. „Budova lemuje bulvár nábřeží v délce 250 metrů, což představuje celý městský blok,“ podotýká architekt a doplňuje, jaké jsou další zastavovací plány lokality: „Za touto linkou kancelářských budov podél ulice Pobřežní je plánována obytná část.“

River garden ii/iii: dvojčata na rohanském nábřeží - foto - 06_RiverGarden

Vstup z exteriéru a vstupní hala západní části

Vertikála versus horizontála

Parter je tvořen dvoupodlažním podloubím s obchodními plochami, vstupními halami a průchody do zeleného vnitrobloku. Při pohledu z ulice je zřejmé rozdělení dlouhé hmoty bloku na dva kontrastující architektonické principy. Plastický vertikální rastr tmavě bronzového obkladu s klasickou sloupovou kolonádou přechází směrem od centra do horizontální dynamické formy s vykonzolovaným zakrytím volného parteru a hladkou kapotáží z bílého skla.   

River garden ii/iii: dvojčata na rohanském nábřeží - foto - 07_RiverGarden

Strohé tvary a barvy změkčuje zelená stěna.

Uvnitř budovy jde v podstatě o úzký dlouhý prostor se čtyřmi jádry a čtyřmi recepcemi, které by měly oživit rytmus na Pobřežní ulici. „Uplatňuje se zde obvyklý požadavek na čtyři samostatné nájemní jednotky o rozloze 250 metrů na patře. Přesně definovaný rastr budovy, do něhož se pak vkládají jednotlivé kanceláře, se pak promítá do fasády,“ vysvětluje architekt.  

River garden ii/iii: dvojčata na rohanském nábřeží - foto - 12_RiGa-2+3-schema-budovy

Schéma budovy

Projekt byl koncipován tak, aby mohl získat certifikát BREEAM Very Good. Jsou zde proto uplatněny moderní udržitelné technologie snižující spotřebu energií. Například ohřev vody zabezpečují solární panely, na střeše je instalován suchý chladič vzduchu, který je následně zvlhčovaný, k zavlažování je využívaná šedá voda, je zde inteligentní řízení výtahů a k ekologii přispívá i podpora cyklodopravy.

River garden ii/iii: dvojčata na rohanském nábřeží - foto - 09_RiGa-2+3-situace

Situace

River Garden II/III

Místo: Praha 8 – Karlín
Autoři objektu a východní fasády: Jan Schindler, Ludvík Seko, Petr Ekštein / Schindler Seko architekti, Praha;
autoři západní fasády: Baumschlager Hutter Partners;
spolupráce: Jana Hamrová, Petra Matuzsková, Jakub Murla, Karolina Wlodarczyk
Developer: HB Reavis
Plocha: 25 548 m2
Realizace: 2014
Investice: 50 mil. eur

TEXT: kk
FOTO: Schindler Seko

Článek byl uveřejněn v časopisu ASB.