Budova na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice má po kolaudaci

Pražská budova The Flow Building na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice je zkolaudovaná. Některé kanceláře v horních patrech už užívají první nájemníci, tři patra obchodů by se měla stavebně dokončit zřejmě během podzimu.

The Flow Building bude nabízet přibližně 15.000 metrů čtverečních kancelářských prostor a 6000 metrů čtverečních maloobchodní plochy.

Podle projektového manažera společnosti Flow East Tomáše Matýska má společnost Flow East zkolaudovanou stavbu se všemi technologiemi. Nájemci převzali své prostory prázdné a nevybavené, veškeré vnitřní vybavení a konečná podoba jimi pronajímaných prostor je v jejich režii.

Dům byl navržen tak, aby se jeho součástí mohly stát pasivní technologie, jež uživatelům umožní snížit spotřebu energií i emise oxidu uhličitého, aby poskytovala dostatek přirozeného světla a zajistila optimální podmínky v interiéru díky slunečním zástěnám a otevíratelným oknům.

Na veřejnosti se v minulých dnech objevily snímky z nočního nasvícení budovy, které hrály všemi barvami. Podle Matýska šlo o krátkou zkoušku osvětlení, výsledkem bude bíle nasvícená budova. Intenzita světla a jeho barva i to, kdy bude svítit, a kdy ne, se konzultovala s památkáři, doplnil.

Odmítaný dům

The Flow Building roste na místě domu, který budově ustoupil. Do příprav výstavby zasahovala občanská sdružení, někteří odborníci i často protichůdná rozhodnutí úředníků.

Zásadní bylo odmítnutí ministerstva kultury prohlásit dům, který původně stál na místě nového domu za kulturní památku. Podle kritiků úřad tak rozhodl zejména z obavy z arbitráže kvůli zmařené investici. Developer při svém postupu vycházel z předchozích rozhodnutí úřadů, která projektu umožňovala budoucí realizaci.

Novostavba zaplnila i místo po objektu někdejší Pražské akciové tiskárny, který byl léta opuštěný a zdevastovaný. V roce 2008 ho tehdejší majitel zboural, teprve pak požádal o sejmutí památkové ochrany, čemuž ministerstvo kultury vyhovělo.

Z domu z roku 1919, kde sídlily i Národní listy, zůstávalo jen torzo. V době, kdy objekt už vlastnila firma Flow East, bylo v roce 2013 strženo na základě posudku statika i torzo fasády.

ZDROJ: ČTK
FOTO: SHUTTERSTOCK